FOTO: Ilustracija
I ove godine Policijska uprava krapinsko-zagorska pridružila se obilježavanju Nacionalnog dana borbe protiv nasilja nad ženama, u spomen na 22. rujan 1999. godine kada su na Općinskom sudu u Zagrebu ubijene tri žene-supruga u brakorazvodnoj parnici, njezina odvjetnica i sutkinja, a zapisničarka je teško ranjena.
Poštujući osnovni cilj obilježavanja tog dana policijski službenici su u suradnji s djelatnicama Obiteljskog centra Krapinsko-zagorske i Povjerenstva za ravnopravnost spolova Krapinsko-zagorske županije sudjelovali u nekoliko tematskih emisija na lokalnim radijskim postajama kako bi se senzibiliziralo društvo na problematiku nasilja nad ženama, te zajedničkim snagama poslalo jasnu poruku da živimo u društvu koje ne tolerira nasilje ni u kojem obliku. Tom prilikom svim građanima, a posebno ženama kao čestim žrtvama nasilja, dana je informacijama kojim se državnim institucijama mogu obratiti u slučaju da su oni/e ili netko iz njihove bliže ili daljnje okoline žrtve nasilja, i na koji način mogu zaštiti svoja prava.
Centralni događaj Obilježavanja Nacionalnog dana borbe protiv nasilja nad ženama na području Krapinsko-zagorske županije proveo se zajedničkim djelovanjem većem broja institucija na području županije.
U subotu, 22. rujna 2012. godine u gradu Zaboku, u Zelenoj dvorani, provedena je edukacija tima volonterki SOS telefona i savjetovališta za žene žrtve nasilja Krapinsko-zagorske županije u organizaciji CESI-Centra za edukaciju, savjetovanje i istraživanje, Krapinsko-zagorske županije i Povjerenstva za ravnopravnost spolova Krapinsko-zagorske županije pod nazivom Institucionalna podrška žrtvama nasilja. Organizatori edukacije pokretači su projekta osnivanja SOS telefona i savjetovališta za žene žrtve nasilja u Krapinsko-zagorskoj županiji s ciljem smanjenja rodno uvjetovanog nasilja u našoj županiji.
Predavači na modulu bili su predstavnici Obiteljskog centra Krapinsko-zagorske županije, Centra za socijalnu skrb Donja Stubica, te Policijske uprave krapinsko-zagorske.
U sklopu svih događanja, pod geslom nacionalne kampanje "Živim život bez nasilja" upućen je poziv građanima: "Ako vidite čujete ili primijetite nasilje u obitelji, nemojte šutjeti, prijavite nasilje na broj 192. Možda ćete spasiti nečiji život!"