FOTO: Ilustracija
Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama obilježava se 25. studenog u znak sjećanja na sestre Mirabal-Patriu Mercedes, Mariu Argentinu Minervu, Antoniu Mariu Teresu i Belgicu Adelu „Dede“, koje je 1960. godine u Dominikanskoj Republici brutalno dao ubiti diktator Rafael Trujillo. Pod imenom "Las Mariposas" (Leptiri) sestre Mirabel djelovale su kao političke aktivistkinje i postale vidljivim simbolom otpora diktatorskom režimu Trujilla, te su uhićene više puta zajedno sa svojim muževima. Dana 25. studenog, 1960. godine Minervu, Patriu i Mariu Teresu likvidirala je Trujillova tajna policija dok su se vraćale iz posjeta zatvoru u kojima su bili njihovi supruzi, što je šokiralo i razbjesnilo narod. Sestre Mirabal postale su simbolom nacionalnog i feminističkog otpora, a 1999. godine Ujedinjeni narodi su i službeno potvrdili 25. studeni kao Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama.
I ove godine na području Krapinsko-zagorske županije obilježen je Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama zajedničkom aktivnosti Udruge distrofičara Krapina, Obiteljskog centra Krapinsko-zagorske županije i Policijske uprave krapinsko-zagorske, te uz podršku Krapinsko-zagorske županije i grada Krapine.
U prostorijama Srednje škole Krapina od strane provoditelja aktivnosti, Mirjane Janžek ispred Udruge distrofičara Krapina, Tanje Cujzek v.d. ravnateljice Obiteljskog centra Krapinsko-zagorske županije i Andreje Jurić policijske službenice za prevenciju PU krapinsko-zagorske, uz riječi podrške Jasne Petek zamjenice župana Krapinsko-zagorske županije i Branka Varjačić zamjenika gradonačelnika grada Krapine, muškim učenicima završnih razreda održano je kratko predavanje.
Tema predavanja bila je prevencija nasilja nad ženama, nasilja u obitelji i mladenačkim vezama, s posebnim osvrtom na prevenciju nasilja nad ženama i djevojkama s invaliditetomu cilju preventivnog djelovanja i razvijanja svijesti o neprihvatljivosti nasilja, naročito nasilja u partnerskim odnosima gdje su najčešće upravo žene žrtve nasilja. Na predavanju je bilo riječi o prepoznavanju, učestalosti i znakovima nasilja u mladenačkim vezama te su dani savjeti kako pomoći u slučaju prepoznavanja žrtve nasilja.
Ujedno je predstavljena Kampanja „Bijela vrpca“ pod motom Muško NE nasilju nad ženama te su učenicima i sudionicima aktivnosti u znak podrške nenasilju bile podijeljene bijele vrpceu znak njihovog NE nasilju nad ženama.
To je bila prilika i da se javnost podsjeti na kampanju "Živim život bez nasilja" kroz poruku Kampanje: "Ako vidite, čujete ili primijetite nasilje u obitelji, nemojte šutjeti, prijavite nasilje na broj 192. Možda ćete spasiti nečiji život!"