Obilježavanje Nacionalnog dana borbe protiv nasilja nad ženama

FOTO: PU krapinsko-zagorska

I  ove godine Policijska uprava krapinsko-zagorska pridružila se obilježavanju Nacionalnog dana borbe protiv nasilja nad ženama, u spomen na 22. rujan 1999. godine kada su na Općinskom sudu u Zagrebu ubijene tri žene - supruga u brakorazvodnoj parnici, njezina odvjetnica i sutkinja, a zapisničarka je teško ranjena. Hrvatski sabor proglasio je taj dan Nacionalnim danom borbe protiv nasilja nad ženama na prijedlog Vlade 2004. godine.

Nacionalni dan borbe protiv nasilja nad ženama za osnovni cilj ima senzibilizaciju društva na problematiku nasilja nad ženama, te slanje jasne poruke da živimo u društvu koje ne tolerira nasilje ni u kojem obliku.

Poštivajući osnovni cilj obilježavanja tog dana policijski službenici Policijske uprave krapinsko-zagorske sudjelovali su na okruglom stolu organiziranom od strane Povjerenstva za ravnopravnost spolova Krapinsko-zagorske županije i SOS telefona za žene žrtve nasilja Krapinsko-zagorske županije održanom u ponedjeljak, 22. rujna 2014. godine u Krapini.

Svrha okruglog stola bila je jepredstaviti provedbu Protokola o postupanju u slučaju nasilja u obitelji od strane organizacija i institucija koje se bave problematikom nasilja u obitelji na području Krapinsko-zagorske županije, kao i predstaviti rad Ministarstva socijalne politike i mladih na razvoju Mreže domova i djelatnosti socijalne skrbi za pružanje usluga izvan vlastite obitelji za žrtve obiteljskog nasilja.

Nakon pozdrava i podrške u radu izrečene od strane Jasne Petek, zamjenice župana Krapinsko-zagorske županije, predstavljen je rad SOS telefona za žene žrtve nasilja od strane stručne savjetnice Martine Keča, te su svoja izlaganja u okviru kojeg su predstavili svoje djelovanje i iskustva vezano uz provođenje Protokola o postupanju u slučaju nasilja u obitelji u 2014. godini održale Jadranka Vuković, ravnateljica  Centra za socijalnu skrb Krapina;  Mira Jadan ravnateljica Centra za socijalnu skrb Zabok;  Verica Sugnetić, ravnateljica Centra za socijalnu skrb Zlatar Bistrica; Stanislava Erdelja, ravnateljica Centra za socijalnu skrb Donja Stubica, Andreja Jurić, policijska službenica za prevenciju Policijske uprave krapinsko-zagorske; Božena Štokan, pomoćnica ravnatelja Opće bolnice Zabok i Snježana Romić, ravnateljica Osnovne škole Lijepa naša Tuhelj.

Upravo velik broj državnih institucija čiji su predstavnici sudjelovali na okruglom stolu dokaz su postojanja svijesti da se radi o problematici za čije je rješavanje potrebna njihova međusobna umreženost i suradnja, odnosno uključenost cjelokupne društvene zajednice. 



Stranica