U Pregradi obilježen Europski dan suzbijanja trgovanja ljudima

FOTO: PU krapinsko-zagorska 

Na prijedlog Europske komisije i uz preporuku Europskog parlamenta, od 2007. godine, 18. listopad obilježava se kao Europski dan suzbijanja trgovanja ljudima. Cilj Europskog dana borbe protiv trgovanja ljudima je jačanje svijesti javnosti i donositelja odluka o potrebi donošenja boljih politika prevencije i borbe protiv trgovanja ljudima.

U ponedjeljak 18. listopada 2016. godine, Društvo Crvenog križa Krapinsko-zagorske županije  i Policijska uprava krapinsko-zagorska obilježili su Europski dan suzbijanja trgovanja ljudima u suradnji sa Srednjom školom Pregrada.

Obilježavanjem Europskog dana suzbijanja trgovine ljudima, kroz edukativno predavanje predstavnicima učenika svih razreda Srednje škole Pregrada nastojalo ih se upoznati s problemom trgovanja ljudima, načinima na koje mogu biti uvučeni u trgovinu ljudima, upoznati ih sa skrivenim načinima manipulacije, a posebice postupcima kojima mogu izbjeći da postanu žrtve trgovanja ljudima, kao i institucijama, organizacijama i udrugama koje pružaju ili mogu pružiti pomoć u slučajevima trgovanja ljudima. Učenici prisutni na edukaciji novostečena znanja podijeliti će s ostalim učenicima u svojim razredima. U tome će im pomoći i podijeljeni informativni letci o problematici trgovine ljudima Hrvatskog crvenog križa i Ministarstva unutarnjih poslova.

Obilježavanje Europskog dana suzbijanja trgovine ljudima prva je od više preventivnih aktivnosti koje će provoditi Policijska uprava krapinsko-zagorska do kraja 2016. godine u sklopu preventivne akcije "Zajedno" koja se provodi u cilju podizanja svijesti građana o problemu trgovanja ljudima, poticanja društva, ali i svakog pojedinca, na odgovornu reakciju kako bi pridonijeli smanjenju i sprječavanju trgovanja ljudima.

 Što je trgovanje ljudima?

Trgovanje ljudimapredstavlja vrbovanje, kupnju, prodaju, predaju, prijevoz, poticanje ili posredovanje u kupnji, prodaji ili predaji, pružanje utočišta i prihvat osoba, uporabu sile, prijetnju uporabom sile ili drugim oblicima prinude, otmice, prijevare, zlouporabe položaja ili ovlasti da bi se došlo do pristanka osobe koja ima kontrolu nad drugom osobom, u svrhu iskorištavanja koje minimalno uključuje korištenje osoba u prostituciji ili druge oblike seksualnog iskorištavanja, prisilan rad ili usluge, ropstvo, postupke slične ropstvu, trgovanje organima i drugo.

Trgovanje ljudima jedan je od najvećih međunarodnih problema i rastućih fenomena.

Posljednjih je godina trgovanje ljudima, osobito ženama i djecom u cilju njihovog daljnjeg seksualnog iskorištavanja, doseglo alarmantne razmjere.

Procjenjuje se da je godišnja dobit od trgovanja ženama zbog seksualnog iskorištavanja viša od 12 milijardi američkih dolara.

Početkom novoga tisućljeća ljude koriste kao robove za rad u tvornicama, hotelima, restoranima, barovima, domaćinstvima.

Trgovanje ljudima jedan je od najgorih zločina našeg doba jer se trguje ljudskim bićima, čime se čini neprocjenjiva povreda ljudskih prava (Sloboda i dostojanstvo pojedinca, sloboda kretanja, pravo na odlučivanje i izbor, jednakost među ljudima, pravo na život, rad i obrazovanje, pravo na zdravlje). Muškarci su najčešće žrtve zbog prisilnog rada, žene zbog prostitucije, a djeca zbog prosjačenja i prodaje obiteljima bez djece.  

Zašto se trguje ljudima?

Zbog: - prisilne prostitucije

          - pornografije

          - seksualnog turizma

          - robovskoga rada

          - prosjačenja

          - nezakonitog usvajanja djece

          - sklapanja lažnog i prisilnog braka

          - trgovanje ljudskim organima.

Kada posumnjati u trgovanje ljudima?

Nuđenje i oglašavanje primamljivih poslovnih ponuda bez referenci.

Nuđenje dobro plaćenog posla bez prethodnog razgovora s odgovornom osobom o kvalifikacijama, ugovoru, radnom iskustvu i slično.

Naglašavanje žurnosti i odlične zarade prilikom zapošljavanja. 

Nejasni i neprovjerljivi podaci o "poslodavcu".

 Velika obećanja

Do žrtava se dolazi na različite načine. Iza, na prvi pogled, primamljivih oglasa o dobro plaćenim poslovima u inozemstvu koje nude razne "agencije", često se krije organizirani kriminal. Žrtve se prijevarom odvode iz mjesta prebivališta, oduzimaju im se osobni dokumenti te ih se prisiljava na razne poslove. Od trenutka oduzimanja dokumenata, žrtve, iako možda još toga nisu svjesne, najčešće postaju žrtve trgovanja ljudima.
Naime, potencijalne žrtve često se javljaju na izuzetno primamljive oglase za odlično plaćene poslove u zemlji ili inozemstvu. Trgovci ljudima su žrtvama ponekad i poznate osobe, odnosno prijatelji ili poznanici, koji ostavljaju dojam iskusnih i profesionalnih osoba. Lažni prijateljski posrednici žrtvama nude plaćanje troškova putovanja i rješavanje svih administrativnih pitanja. No, dolaskom na odredište njihovo se ponašanje mijenja. Žrtvama se prvo, uz izliku da je to zbog njihove vlastite sigurnosti, oduzmu osobni dokumenti, drži ih se u fizički i psihički nemogućim uvjetima  te postaju prisiljene ilegalno raditi kako bi pokrile novonastale troškove koji neprekidno raste. Uz to ih se zlostavlja, prisiljava na prostituciju i konzumaciju opojnih droga, izgladnjuje, onemogućava im se kontakt s rodbinom i prijateljima te im nije omogućena zdravstvena zaštita. 
Ponekad potencijalne žrtve nikada niti ne stignu na mjesto odredišta, već ih se na putu, u fazi transporta, često preprodaje novim trgovcima. Najčešća mjesta eksploatacije su ulice, noćni klubovi, diskoteke, restorani, tvornice, privatni posjedi, obiteljske kuće, stanovi, domaćinstva.
Kako reagirati kad sumnjate da je riječ o trgovanju ljudima?

Ukoliko uočite primamljiv oglas za odlično plaćen posao u zemlji ili inozemstvu iako se ponuda čini legalnom, jer "trgovanje ljudima se događa nekom drugom", za svaki slučaj potrebno je:

  • Ostvariti kontakt s poslodavcima, raspitati se o njihovim referencama
  • Obaviti dostupne provjere o poslodavcu, koristiti otvorene izvore pri prikupljanju podataka
  • Obaviti razgovor s poslodavcem glede uvjeta zapošljavanja, zarade, plaćanja doprinosa
  • Zatražiti primjerak i pojašnjenje ugovora o zapošljavanju
  • Ne dopustiti da druge osobe rješavaju administrativna pitanja glede zapošljavanja
  • Savladati osnove stranog jezika u slučaju odlaska u inozemstvo
  • Napravite preslike osobnih dokumenata
  • Putnu ispravu dati na uvid samo ovlaštenim službenicima.

U slučaju da vam budući poslodavac ne želi omogućiti neku od navedenih stvari, opravdavajući se na razne načine, odustanite od mogućeg posla, bez obzira koliko se primamljiv činio!

Telefonski brojevi za pomoć žrtvama trgovanja ljudima

POLICIJA – 192

SOS linija žrtve trgovanja ljudima – 0800 7799



Stranica