FOTO: Ilustracija
Na području Policijske uprave krapinsko-zagorske tijekom mjeseca siječnja 2017. godine evidentirane su 53 prometne nesreće, a u siječnju prošle godine 44 prometne nesreće. Od toga 38 prometnih nesreća bilo je s materijalnom štetom te 15 prometnih nesreća s ozlijeđenim osobama. U prometnim nesrećama sa ozlijeđenim osobama, ozlijeđene su ukupno 22 osobe (14 vozača, 7 putnika i 1 pješak), od čega su tri osobe zadobile teške tjelesne ozljede, a 19 osoba je zadobilo lake tjelesne ozljede.
Najčešći uzrok stradavanja u cestovnom prometu i dalje je brzina (neprilagođena ili nepropisna, 19 PN), koja se pojavljuje u 35,8 % svih prometnih nesreća. Uz brzinu često se kao sekundarni uzročnik nastanka prometnih nesreća pojavljuje alkoholiziranost vozača. Naime, tijekom mjeseca siječnja 2017. godine, 11 vozača-počinitelja prometnih nesreća bilo je pod utjecajem alkohola.
Od vrsti prometnih nesreća najviše je evidentirano sudara vozila iz suprotnih smjerova (17 PN) ili 32% svih prometnih nesreća.
Što se tiče vremenskog nastanka prometnih nesreća (dani), najviše prometnih nesreća dogodilo se tijekom utorka, četvrtka i nedjelje, dok analizirajući vremensko razdoblje unutar dana, najviše prometnih nesreća se dogodilo od 8 do 12 sati i 12 do 16 sati.
Tijekom mjeseca siječnja 2017. godine mladi vozači (starosti od 15 do 24 godine) počinili su sedam prometnih nesreća što je povećanje za 75% u odnosu na siječanj 2016. godine kada su počinili četiri prometne nesreće. Od sedam počinjenih prometnih nesreća, mladi vozači bili su pod utjecajem alkohola u tri prometne nesreće.
Što se tiče prostornog nastanka prometnih nesreća (ceste), najviše prometnih nesreća dogodilo se na državnoj cesti D307(Mokrice - Marija Bistrica) ukupno pet prometnih nesreća, zatim četiri prometne nesreće na DC24 (Zabok - Pece), a od mjesta prednjači po broju prometnih nesreća grad Krapina sa sedam prometnih nesreća.
Zahvaljujući odgovornijem ponašanju vozača i ostalih sudionika u prometu na cesti, dat je doprinos u smanjivanju prometnih nesreća sa najtežim posljedicama (nije bilo smrtno stradalih, smanjen je broj teško ozlijeđenih), te se može konstatirati da je stanje sigurnosti cestovnog prometa na području Policijske uprave krapinsko-zagorske u mjesecu siječnju zadovoljavajuće.
Vozačima savjetujemo da:
- u naselju voze propisanim brzinama, a da se pješačkim prijelazima približavaju sa osobitim oprezom i smanjenom brzinom,
- na pješačkim prijelazima propuštaju pješake koji prelaze cestu,
- u blizini mjesta gdje se kreću djeca ( škole, vrtići, igrališta) biti uvijek na oprezu i biti spremni stati,
- noću i u uvjetima smanjene vidljivosti prilagode brzinu vožnje te da mogu očekivati neosvijetljene pješake na kolniku.
- ne upravljaju vozilima pod utjecajem alkohola, opojnih droga i lijekova koji umanjuju psihofizičke sposobnosti vozača.
Pješacima savjetujemo:
- kad idu pješice, da hodaju nogostupom ili drugom površinom koja je za to određena,
- kolnik koriste samo u iznimnim slučajevima , a ako ga koriste da hodaju što bliže rubu kolnika,
- ako se kreću kolnikom na javnoj cesti izvan naselja, da hodaju uz lijevi rub kolnika u smjeru kretanja,
- noću, u uvjetima smanjene vidljivosti, da nose svjetliju odjeću ili odjeću koja na sebi ima reflektirajuće tvari,
- kolnik, biciklističku stazu ili traku uvijek da prelaze pažljivo i najkraćim putem uz obveznu provjeru nailaze li vozila s lijeve ili desne strane,
- posebno da paze kada ulaze ili izlaze iz vozila javnog prijevoza putnika da to čine oprezno, da ne trče preko kolnika, ne istrčavaju naglo iza ili ispred autobusa.
Biciklistima savjetujemo:
- da se kreću biciklističkom stazom ili biciklističkom trakom, a ako one ne postoje, tada što bliže desnom rubu kolnika,
- ako se kreću u skupini, ne smiju voziti jedan pored drugoga, nego jedan iza drugoga,
- vozač bicikla mora upravljati vozilom na način kojim se ne umanjuje stabilnost vozila i ne ometaju drugi sudionici u prometu, a osobito ne smije skidati istodobno obje ruke s upravljača, pridržavati se za drugo vozilo, prevoziti, vući ili gurati predmete koji ga mogu ometati u upravljanju vozilom ili ugrožavati druge sudionike u prometu,
- vozač bicikla koji se kreće kolnikom na javnoj cesti dužan je noću i danju u slučaju smanjene vidljivosti biti označen reflektirajućim prslukom ili reflektirajućom biciklističkom odjećom, zaštitnu kacigu, za vrijeme vožnje na cesti, na glavi moraju nositi vozači bicikla mlađi od 16 godina.