Pokazatelji sigurnosti prometa za travanj

Policijska uprava krapinsko-zagorska evidentirala je 60,0 posto manje prometnih nesreće nego u mjesecu travnju prethodne godine.

Policijski službenici Policijske uprave krapinsko-zagorske su u travnju obavili očevid kod 20 prometnih nesreća što je za 60,0 posto manje nego u mjesecu travnju prošle godine.

Evidentirana je jedna prometna nesreća s poginulom osobom, u šest nesreća s ozlijeđenim osobama jedna osoba je zadobila teške, a šest osoba je zadobilo lakše tjelesne ozlijede, dok je u 13 prometnih nesreća nastala materijalna šteta.

U odnosu na isti mjesec prošle godine broj prometnih nesreća s poginulim osobama veći je za jednu prometnu nesreću, nesreće s ozlijeđenim osobama u padu su za 71,4 posto, a broj nesreća u kojima je nastala materijalna šteta također su u padu za 55,2 posto.

Prema posljedicama sudionika u prometnim nesrećama broj poginulih osoba je veći za jednu osobu, teže ozlijeđenih osoba manje je za 66,7 posto, a lakše ozlijeđenih osoba manje za 73,9 posto. Ukupno je u prometnim nesrećama nastradalo osam osoba što je za 69,2 posto manje nego u travnju 2019. godine. Najviše nastradalih osoba životne je dobi 20 do 40 godina u toj dobnoj skupini nastradala su četiri sudionika od kojih su svi zadobili lakše tjelesne ozljede. Prema starosti sudionika koji su sudjelovali u prometnim nesrećama, najviše je također bilo životne dobi od 20 do 40 godina (17 sudionika).

Brzina je najčešći uzrok prometnih nesreća. Sedam nesreća ili 35,0 posto nesreća izazvano je zbog upravljanja vozilom brzinom neprimjernom uvjetima na cesti, a kojom prilikom je jedna osoba smrtno stradala, a jedna osoba je zadobila teške tjelesne ozljede. Prema vrstama prometnih nesreća najviše je bilo slijetanja vozila s ceste također sedam prometnih nesreća. Kritični dan prema broju obavljenih očevida prometnih nesreća bio je petak s pet obavljenih očevida, a najsigurniji bili su ponedjeljak i četvrtak sa po jednim obavljenim očevidom. Kritično vrijeme u toku dana je razdoblje između 16-17 sati sa četiri obavljena očevida, a najsigurnija razdoblja bila su između 0-1 sat, između 1-2 sata, između 2-3 sata, između 3-4 sata, između 4-5 sati, između 7-8 sati, između 8-9 sati, između 9-10 sati između 10-11 sati, između 17-18 sati, između 19-20 sati, između 20-21 sat i između 23-24 sata kada nije obavljen niti jedan očevid.

U prometnim nesrećama sudjelovala su 34 sudionika od kojih su dva sudionika ili 5,9 posto bilo pod utjecajem alkohola, dok su lani u 50 prometnih nesreća sudjelovalo 101 sudionik od kojih je 19 ili 18,8 posto bilo pod utjecajem alkohola. U travnju ove godine došlo je do smanjenja broja sudionika prometnih nesreća za 67 osoba ili 66,3 posto, kao i do smanjenja udjela alkoholiziranih sudionika u ukupnom broju sudionika prometnih nesreća za 12,9 posto.

Policijski službenici Policijske uprave krapinsko-zagorske, tijekom redovitih zadaća i provođenja akcija u prometu u travnju evidentirali su 1127 prekršaja iz Zakona o sigurnosti prometa na cestama. Najviše utvrđenih prekršaja odnosi se na brzinu - 701 prekršaj, što iznosi 62,2 posto ukupnog broja utvrđenih prekršaja. Zatim slijede prekršaji upravljanja neregistriranim vozilom (58) i prekršaji nekorištenje sigurnosnog pojasa (46). Utvrđeno je i 28 prekršaja upravljanja vozilom pod utjecajem alkohola, 23 prekršaja korištenja mobitela u vožnji, 6 prekršaja upravljanja vozilom prije stjecanja prava na upravljanje, 5 prekršaja nekorištenja zaštitne kacige, 4 prekršaja odbijanja alkotestiranja, te 1 prekršaj upravljanja vozilom dok je vozačka dozvola oduzeta.

Stranica