Spriječimo tragediju, budite odgovorni prema sebi i bližnjima - manje oružja zaista znači i manje tragedija
Danas, 26. veljače, u Policijskoj upravi krapinsko-zagorskoj održana je konferencija za medije na kojoj je predstavljena modernizirana kampanja Manje oružja, manje tragedija kojom se želi potaknuti šira javnost na dragovoljnu predaju oružja i utjecati na podizanje svijesti građana o opasnostima od nestručnog rukovanja oružjem i minskoeksplozivnim sredstvima. Na konferenciji su sudjelovali Darko Krušlin, voditelj Službe policije Policijske uprave krapinsko-zagorske, Željko Lež, policijski službenik za prevenciju Ureda načelnika i Željko Hlupić, policijski službenik za protueksplozijsku zaštitu.
Već više od 13 godina, (od 1. rujna 2007.), policija provodi kampanju "Manje oružja, manje tragedija", kojom se građani pozivaju da vrate oružje bez sankcija. Manje oružja, manje tragedija“ – preventivna je kampanja u svrhu sprječavanja zlouporabe oružja, eksplozivnih tvari i drugih ubojitih sredstava, ali i senzibiliziranja javnosti kako bi se građane upozoravalo na opasnosti od zlouporabe oružja, eksplozivnih i pirotehničkih sredstava te improviziranih sredstava kućne izradbe i poticanje građana na dragovoljnu predaju ilegalnog oružja, bez sankcija.
Aktivnosti u provedbi kampanje uključuju: interaktivne radionice i edukacije namijenjene rizičnim skupinama, odnosno osobama za koje postoji veći rizik da će doći u kontakt sa zaostalim oružjem (npr. djeca), info punktovi u gradovima i općima, posebice u dijelovima Republike Hrvatske koji su bilo zahvaćeni ratnim djelovanjima, provođenje medijske kampanje, ustupanje edukativnih i preventivnih materijala građanima.
Modernizacija Kampanje sufinancirana je sredstvima EU kroz Fond za unutarnju sigurnost, a u sklopu projekta „Jačanje kapaciteta MUP-a u zaštiti ljudi i kritične infrastrukture od događaja koji mogu ugroziti sigurnost, uključujući djelotvorno upravljanje rizicima i krizama koji mogu ugroziti sigurnost, te borbi protiv terorizma“.
Cilj kampanje ostao je nepromijenjen, a modernizacija je vidljiva u preventivnim alatima:
- novom vizualu kampanje,
- tiskanom materijalu (letak, brošura, plakat, majica, kapa, kemijska i vrećica),
- web stranici MUP-a
www.manje-oruzja-manje-tragedija.hr, sa svim informacijama o kampanji kao i uputama i savjetima za građane o dragovoljnoj predaji ilegalnog oružja,
- facebook profilu
https://www.facebook.com/ManjeOruzjaManjeTragedija/,
- oglašavanju na servisima poput Google display mreže i Facebook-a,
- video spotu
https://www.youtube.com/watch?v=dslEAB3Kke0&feature=youtu.be,
- radio jinglovima
https://youtu.be/bnnbebg-LTI,
https://youtu.be/OFJ30HFySIw,
https://youtu.be/Dg_m1RJtloA,
https://youtu.be/MPgH62L3JwY,
- oglašavanju na radio postajama i
- pjesmi TBF-a „Puške i dinje“:
https://www.youtube.com/watch?v=50hyqe3qob8&feature=youtu.be.
Sukladno Zakonu o nabavi i posjedovanju oružja građana, dragovoljna predaja ilegalnog oružja je bez sankcija te se ovom kampanjom želi apelirati na sve građane koji još negdje u svojim domovima čuvaju ili skrivaju ilegalno oružje ili eksplozivna sredstva da ga dragovoljno predaju.
Na području Policijske uprave krapinsko-zagorske u proteklih desetak godina građani su dragovoljno predali ukupno:
74 komada automatskog vatrenog oružja,
118 komada vatrenog oružja za koje je potrebno odobrenje,
515 minsko-eksplozivnih sredstava,
17,8 kg eksploziva,
51 612 komada streljiva i
64 komada ostalog oružja (plinsko i zračno oružje)
U prošloj 2020. godini u sklopu akcije "Manje oružja, manje tragedija", u 42 slučaja predaje građani su dragovoljno predani:
- 24 komada vatrenog oružja,
- 30 komada minsko-eksplozivnih sredstava,
- 2629 komada raznog streljiva,
- 1 kg eksploziva i
- 5 komada ostalog oružja
Nerijetko se građani pokušavaju riješiti ilegalnog oružja na način da ga odbacuju na neprimjerenim mjestima ili nezakonito prodaju, dok ga oni građani koji oružje drže u domovima često čuvaju na neprikladan način čime ugrožavaju sigurnost svojih domova. Stoga pozivamo sve one koji još negdje u svojim domovima čuvaju ili skrivaju ilegalno oružje ili eksplozivna sredstva da pozivom na 192 učine prvi korak prema dragovoljnoj predaji bez sankcija, a sve kako bi učinili svoje okruženje sigurnijim.
Dragovoljna predaja ne podliježe sankcijama te da se protiv građana neće pokretati niti kazneni niti prekršajni postupak.
Nakon poziva policiji na 192, posebno obučeni i osposobljeni policijski službenici u civilu doći će na adresu pronalaska u automobilu bez policijskih oznaka i u civilnoj odjeći, gdje će na siguran način preuzeti oružje ili minsko-eksplozivna sredstva, čime je potencijalna opasnost svedena je na najmanju moguću mjeru.
Policijski službenik za protueksplozijsku zaštitu dao je i upute građanima kako postupati odnosno kako se ponašati prilikom pronalaska ili dragovoljne predaje oružja, streljiva i minsko-eksplozivnih sredstava uz prezentaciju školsko minsko-eksplozivnih sredstava i dragovoljno predanog oružja od strane građana.
Na snagu je stupio Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o eksplozivnim tvarima te proizvodnji i prometu oružja kojim izmjenama građanima od 2. siječnja 2021. godine, više nije dopuštena nabava, posjedovanje niti uporaba petardi i redenika kategorije F2. Građani koji dragovoljno predaju nedopuštena pirotehnička sredstva nisu u prekršaju i policija će tom prilikom postupati isto kao i prilikom dragovoljne predaje drugih eksplozivnih tvari, sredstava ili oružja, te će predana pirotehnička sredstva preuzimati policijski službenici protueksplozijske zaštite.
Stranica