Održano 18. hrvatsko vojno-redarstveno hodočašće u Mariju Bistricu

U organizaciji Vojnog ordinarijata RH te Ministarstva unutarnjih poslova i Ministarstva obrane RH u nedjelju, 3. listopada održano je 18. hrvatsko vojno- redarstveno hodočašće u Hrvatsko nacionalno svetište Majke Božje Bistričke. Osim  

U organizaciji Vojnog ordinarijata RH te Ministarstva unutarnjih poslova i Ministarstva obrane RH u nedjelju, 3. listopada održano je 18. hrvatsko vojno- redarstveno hodočašće u Hrvatsko nacionalno svetište Majke Božje Bistričke.  Osim pripadnika svih rodova hrvatskih oružanih snaga i policije, vatrogasaca hodočašće je okupilo i predstavnike brojnih braniteljskih udruga proizašlih iz Domovinskog rata,  hrvatskih ratnih vojnih invalida Domovinskog rata, članove njihovih obitelji. Među hodočasnicima uočljive su bile i hrvatske vojne i redarstvene povijesne postrojbe iz raznih hrvatskih gradova, pripadnici HV-a iz BiH. Ovom hodočašću hrvatske vojske i policije punom povijesne i nacionalne hrvatske simbolike nazočili su i visoki državni dužnosnici predsjednik Hrvatskoga sabora Luka Bebić, izaslanik Predsjednika RH Zlatko Gareljić, ministar obrane RH Branko Vukelić, glavni ravnatelj policije Oliver Grbić, državni tajnik MUP-a Miljenko Radnić, načelnik glavnog stožera OS RH general zbora Josip Lucić te brojni visoki dužnosnici MUP-a, hrvatske policije i MORH-a, OS RH. 

Pod raspelom ranjenoga Krista iz Farkašića, zavjetnim kipom zaštitnice Vojne biskupije u Hrvatskoj Gospe Velikog Hrvatskog Krsnog Zavjeta, zavjetnom bistričkom svijećom u koloritu i ozračju dvjesto ratnih stjegova MUP-a i OS RH iz Domovinskoga rata koncelebrirano misno slavlje u Bazilici Blaženog Alojzija Stepinca na otvorenom predvodio je vojni ordinarij u RH, mons. Juraj Jezerinac.

U vrlo nadahnutoj homiliji biskup Jezerinac među inim osvrnuo se na tumačenje vjere u našem vremenu opominjući: „ U vremenu globalizacije ljudskih društava, svjetonazora i vrednota, značenje i govor vjere je presudan, gotovo da je važniji, nego ikada do sada. Neupućenost u vjeru u svijetu u kojem danas živimo, ne samo da je opasna avantura života, nego je gubitak one novosti koja svijet usmjeruje i mijenja. Vidimo da slabljenjem vjere društvo postaje grublje, nasilnije, ratobornije. Klima bez vjere postaje sve više zloćudna i razdražljivija.“ Govoreći kako naša zemlja uskoro ulazi u EU koju simbolizira zastava s dvanaest zvijezda mons. Jezerinac je rekao kako je EU time prihvatila međusobno jedinstvo država i ljudi, kultura i svjetonazora, vjera i vrijednosti s ciljem zajedničkog hoda prema punini koja je dostojna čovjeka, naroda i zajednice.

Prisjećajući se na kraju propovijedi kako je pred deset godina ovdje u svetištu Majke Božje Bistričke hrvatskog mučenika kardinala Alojzija Stepinca papa Ivan Pavao II proglasio blaženikom zaključio je i poručio: „ Blaženi Alojzije Stepinac bio je branitelj vjere i prava svakog čovjeka, branitelj Krista i njegove Crkve, branitelj demokratskog razvoja društva i svih vrijednosti koje su utkane u našu kulturu kao i kulturu svakog naroda i ljudske civilizacije. Nemojte klonuti u svom ljudskom i kršćanskom življenju. Vi ste Crkva i u vama je Božja snaga. Iskoristite svoje nevolje i rane te kroz njih vidite svoju sličnost s trpećim Kristom borite se za humanije odnose u društvu i čuvajte snagu vjere kao oganj koji vas grije kad sve mrzne stegom studeni“.

Pred početak misnog slavlja hodočasničkom vojno-redarstvenom mnoštvu, uzvanicima, gostima prigodnim govorima obratili su se izaslanik ministara unutarnjih poslova Tomislava Karamarka, državni tajnik Miljenko Radnić i ministar MORH-a Branko Vukelić.

U svojim su govorima istaknuli kako hrvatski policajci i vojnici već osamnaest godina prve nedjelje u listopadu hodočaste Majci Božjoj moleći je za duhovnu snagu i mir kako bi svoje odgovorne zadaće i dužnosti u službi, obitelji i životu obavljali u skladu s visokim moralnim i ljudskim načelima.

Radnić je kazao kako su  naraštaji hrvatske vojske i policije braneći Hrvatsku bili nošeni  prvenstveno  vjerom i srcem te naglasio: „Obranivši Domovinu, hrvatski branitelji su pokazali čudesnu snagu i hrabrost te ostvarili časno poslanje. Zahvaljujući njihovoj žrtvi, danas hrvatski čovjek može kao hrvatski policajac i vojnik služiti svojoj Domovini i njenim građanima za opće dobro i u cilju postizanja visokih dosega ljudske slobode i istinskih vrijednosti„.

Ministar obrane pak Branko Vukelić naglasio je znakovitu simboliku hodočašća hrvatske vojske i policije Majci Božjoj Bistričkoj, jer oni tako kao i na prvom hodočašću 1993.  iskazuju svoje molitve najvjernijoj odvjetnici Hrvata. Sjećajući se kako su tada molili za svoje poginule prijatelje, prognanike, napaćenu Domovinu nastavio je: „ I danas baš kao i u vremenima borbe za samo opstojnost hrvatske države  krunica oko vrata hrvatskog vojnika i redarstvenika govori o neraskidivoj vezi naših hrabrih branitelja i nebeske zaštitnice. Vjera u vlastite mogućnosti, pouzdanje u nebeski zagovor vodilo nas je prema domovinskim pobjedama, prema slobodi, prema ostvarenju sna naraštaja hrvatskih ljudi o slobodnoj, demokratskoj, prosperitetnoj, jedinoj Lijepoj našoj. Za taj san mnogi hrvatski vitezovi dali su svoj život, svoje zdravlje. i za njih ćemo danas moliti, iskazivati im poštovanje i zahvalnost kao i svim hrvatskim braniteljima bez kojih ostvarenja tog sna ne bi bilo.“ Spomenuo je i kako danas kada je Hrvatska punopravna članica Sjeverno-atlanskog saveza hrvatski vojnici i redarstvenici sudjeluju u mirovnim operacijama diljem svijeta pokazujući i dokazujući kako je našoj Domovini stalo do mira i sigurnosti.

Inače, postroji MUP-a RH, hrvatske policije od šest ešalona s po šezdeset pripadnika na ovom hodočašću su činili policijski službenici specijalne i interventne jedinice  policije, temeljne, prometne,  granične te mnoštvo polaznika tečaja za zanimanje policajac s Policijske akademije. Svečanim postrojem MUP-a zapovijedao je Ivan Merćep uz moderiranje Zdravka Kralja, dok su  samo hodočašće osiguravali su, sudjelovali u programu i pratili policijski službenici  PU krapinsko-zagorske. Hodočašće je  završeno je obredom Križnog puta. 



Stranica