Implementiran prvi dio projekta u Španjolskoj

FOTO: PU krapinsko-zagorska

Uspješno i radno protekao je prvi radni tjedan u Španjolskoj, u kojoj boravi delegacija PU Krapinsko-zagorska i predstavnici partnera uključenih u realizaciju  projekta "Prevencija kriminaliteta s međunarodnim iskustvom" u okviru programa za cijeloživotno učenje Leonardo Da Vinci

Utorak, 19. listopada 2010. godine

Posjet Generalitetu Valenciana

Prvi radni dan bio je namijenjen obilasku zgrade regionalne policije u kojoj nas je dočekao načelnik odjela za sigurnost g. Juan Carlos, a potom je načelnik odjela regionalne policije g. Pablo predstavio ustroj španjolske policije i kategorizaciju policije na nacionalnoj, regionalnoj i lokalnoj razini te njihove nadležnosti. Potom je voditelj projekta g. Stjepan Šalamon u pozdravnom govoru ukratko sažeo sve ciljeve projekta i predstavio sve sudionike naše delegacije. Načelnik PU K-Z g. Željko Cujzek pozdravio je sve španjolske kolege, zahvalio im se na dobrodošlici te održao inspirativno i iscrpno izlaganje prožeto najosnovnijim informacijama o Republici Hrvatskoj, MUP-u, PU krapinsko-zagorskoj i Krapinsko-zagorskoj županiji. Nakon toga posjetili smo postaju regionalne policije gdje nas je dočekao načelnik regionalne policije Valencija, a došao pozdraviti i načelnik policije cijele valencijske regije (tri pokrajine od kojih je najveća Valencija). Tom prilikom razgovaralo se o prevenciji nasilja, a načelnik se ukratko ispred cijelog tima zahvalio na dobrodošlici. Svim članovi projekta i španjolske kolege izmijenili su prigodne poklone.

20. listopada (srijeda) bio je rezerviran za posjetu zgradi regionalne vlade u najužem centru, zajedno s načelnikom odjela zaduženog za sigurnost regionalnog parlamenta i zgrada, Pablom. Zgradu parlamenta inače osiguravaju policijski službenici regionalne policije, a u toj zgradi nalazi se centar za nadzor i ostalih štićenih objekata. Inače, radi se o objektu zaštićene kulturne baštine sagrađenoj u 16. stoljeću. 

Predstavnici projekta, koji borave u Španjolskoj do 31. listopada, posjetili su i policijsku postaju regionalne policije Valencije koja se uglavnom bavi osiguranjem i zaštitom objekata, dužnosnika te intervencijama na većim  i važnijim okupljanjima. U postaji je ustrojen i rod policije koji obavlja poslove identične poslova interventne jedinice policije kod nas. Organiziran je i obilazak centra za sigurnost i nadzor metroa i upravljanje vlakovima, gdje se dnevno zabilježi i intervenira u oko 20 sigurnosnih događaja koji uključuju i najbanalnije. Godišnje evidentiraju oko  6 500 do 7 000  tisuća sličnih sigurnosnih događaja. Što se tiče krađa, španjolski kolege napominju da su puno postigli sadašnjim načinom rada koji uključuje video nadzor i ophodnje na postajama. U skoroj budućnosti njihov sustav povezat će se s policijskim radi boljeg nadzora i korištenja podataka. Ovlasti zaštitara u velikoj su mjeri slične kao što je to regulirano i u RH.

21. listopada (četvrtak)

Treći radni dan bio je rezerviran za posjet lokalnoj policijskoj postaji u Paterni koja je smještena u samoj industrijskoj zoni koja je jedna od najvećih u Europi. Ustroj postaje predstavio je njihov načelnik, a zatim su španjolski kolege prezentirali statističke podatke što poduzimaju u vezi s preventivnim postupanjem sprečavanja ovisnosti o drogama. Prvu prezentaciju našeg tima, a o toj temi održali su Darko Bakran i Nataša Koražija, uz supomoć Roberta Hršaka.

Nakon razmjene iskustava i razgovora o toj temi, naši predstavnici projekta posjetili su školu u kojoj djeluje i Centar za mlade u djelu grada koji je do nedavno bio veliki sigurnosni problem, a koji je danas uređen i siguran kvart. U njemu većim dijelom prebiva romska populacija, a ranijih je godina naročito bila izražena problematika ovisnosti o drogama i obiteljskog nasilja. Trenutno školu pohađa 36 maloljetnika koji se obrazuju za nekoliko zanimanja (vodoinstalater, zidar, telefonist itd.) a također, prezentiran je promo film o navedenoj školi i njezinim uspjesima.

U skladu s našom lokalnom problematikom i usporedbom s španjolskim partnerom može se zaključiti da je rad na preventivnim aktivnostima kod nas razrađeniji te da je prisutan sustavniji pristup.

 22. listopada (petak)

U petak je 12 predstavnika projekta posjetilo centralnu policijsku postaju grada Valencije-Policia local Valenciana. Radna tema bilo je obiteljsko nasilje, o čemu je prezentirala inspektorica u GAMA grupi (specijalizirana grupa u borbi protiv zlostavljanja). Rad grupe u najsažetijem dijelu temelji se na radu s žrtvama zlostavljanja nakon prijave i sudske odluke, odnosno, u komparaciji s našim sustavom, nakon izrečene zaštitne mjere nasilniku. Svaka žrtva u pravilu ima svog agenta, te se rad s žrtvom temelji na individualnom pristupu. Grupa također koordinira aktivnosti sa svim ostalim službama, a osnovana je na poticaj policijskih službenika. Rad policijskih službenika u grupi temelji se na dobrovoljnom pristupu, nakon čega se prolazi određeni specijalistički trening. O navedenoj temi izlagale su i članice našeg tima - Marija Filipec i Sandra Kos, i to u prezentacijama koje su izradile u suradnji sa Gordanom Maligec. Usporedbom prezentiranoga vidljivo je da u rješavanju problematike obiteljskog nasilja kod španjolskih partnera uloga socijalnih radnika nije izražena u onom obimu u kojem je to u Hrvatskoj.

U regiji Valencija u gradovima i naseljima osnovano je 280 policijskih postaja sa preko 10 000 tisuća policijskih službenika lokalne policije. Samo u gradu Valenciji (koji ima preko 800 000 tisuća stanovnika) osnovano je 8 policijskih postaja lokalne policije. Tomu broju treba još pridodati i pripadnike regionalne i nacionalne policije te Civil guard. Zaposleno je preko 1700 policijskih službenika. Na području grada Valencije radi i oko 80 policijskih službenika u zajednici (kontakt policajaca) koji rade u dvije smjene. Zadaće i poslove koje obavljaju uglavnom su slične kao i kod naših kontakt policajaca.

Našoj delegaciji predstavili su i zadaće ophodnji slične zadaćama naše temeljne policije, te obalnu policiju koja tri mjeseca aktivno djeluje. Te vrste poslova su decentralizirane, a od centraliziranih poslova i specijalističkih pol.jedinica upoznali su nas s prometnom policijom, čiji su poslovi i djelokrug rada gotovo identični hrvatskim. Razlika je što je u Španjolskoj zaposlen pozornik koji na točno određenim mjestima pješice nadzire promet. G.O.E. grupa je specijalistička grupa koja ima ustrojena tri osnovna oblika rada-zelenu patrolu koja se bavi inspekcijskim poslovima i zaštitom okoliša i životinja, te ophodnje grupe koje su podijeljene po vrstama poslova na G.O.E. dan i noć. Obavljaju sve poslove od nadzora prometa do kontrole preprodaje robe na tržnicama i ulicama... Također imaju ustrojenu i konjicu koju je naša delegacija vidjela prilikom obavljanja poslova u subotu, na utakmici između Valencije i Mallorce na stadionu Mestalla.

U  sklopu postaje nalazi se i muzej policije, lokalna policijska akademija na kojoj je u 2009. godini održano 36 raznih seminara/tečajeva koje je pohađalo 984 službenika.

Uz garaže sa službenim vozilima, motociklima  (5 harlija koje posjeduju ali ih samo koriste u posebne i svečane prilike), vozilo za nadzor prometa teretnih vozila s kojim obavljaju i vaganje kamiona što je u RH u nadležnosti službenika hrvatskih cesta, naši su predstavnici razgledali i njihov OKC kojeg namjeravaju  modernizirati, a već sada se u centru nalazi veliki ekran s planom grada na kojem se označuju intervencije u tijeku i o kakvim se intervencijama radi (npr. promet, provala itd.)

Predstavnici PU krapinsko-zagorske, kao i njihovi partneri uključeni u realizaciju projekta Prevencija kriminaliteta s međunarodnim iskustvom, boravit će u Španjolskoj do nedjelje 31. listopada 2010. godine.



Stranica