Savjeti i preporuke vozačima mopeda, motocikala te vozačima ostalih prijevoznih sredstava
Foto: Ilustracija
U subotu, 29. lipnja na području Policijske uprave krapinsko-zagorske, provedena je ciljana akcija pojačanog postupanja prema vozačima motocikla, mopeda i ostalih prijevoznih sredstava radi podizanja više razine sigurnosti u cestovnom prometu, s ciljem zaustavljanja negativnog trenda stradavanja motociklista i sprječavanja najtežih prometnih prekršaja povezanih s vozačima motocikala i mopeda.
Tijekom provođenja akcije, sukladno prosudbi prostorne ugroženosti na području policijskih postaja, policijski službenici su kontrolirali ukupno 55 vozila, od čega 12 mopeda i 22 motocikla te je tijekom akcije utvrđeno ukupno 15 prometnih prekršaja.
Savjeti i preporuke, vozači oprez u prometu!
Dolaskom toplijih dana sve veći broj biciklista, motociklista i vozača osobnih prijevoznih sredstava sudjeluje u cestovnom prometu. Iako je posebno vožnja biciklom, poželjan oblik rekreacije i zdravog načina života, biciklisti su i jedna od najugroženijih kategorija sudionika u prometu. Kao i ostali sudionici u prometu biciklisti, motociklisti, mopedisti i vozači osobnih prijevoznih sredstava su se dužni pridržavati prometnih pravila kako bi se povećala ukupna razina sigurnosti u cestovnom prometu.
Koji su savjeti i preporuke?
Motocikli, mopedi- podsjetimo se !
Kako sigurnije voziti ?
- prilikom vožnje kroz lijevi zavoj, odmaknite se od središnje crte (jer se vožnjom uz crtu i naginjanjem u zavoju glava vozača može nalaziti čak do 1 metar u prometnoj traci namijenjenoj za promet vozila iz suprotnog smjera),
- ne vozite slalom između vozila,
- kontrolirajte svoje ponašanje i strast za vožnjom te ne ispitujte mogućnosti svog mopeda ili motocikla,
- predviđajte poteze vozača (drugih) automobila,
- vozite se na dovoljnoj udaljenosti od vozila ispred sebe,
- vozite sredinom prometnog traka (iznimka je situacija kada se krećete kolnikom koji ima samo po jednu prometnu traku namijenjenu za promet vozila u jednom smjeru, gdje se moped tada treba kretati što bliže desnom rubu kolnika).
- poduzmite i sve drugo što je u vašoj moći da svi sudionici budu sigurni u prometu.
Osobna prijevozna sredstva- podsjetimo se !
Svakodnevno svjedočimo da u prometu na cestama sve više sudjeluju različita vozila koja se pokreću na električni pogon, primjerice električni romobili i električni monocikli, a koja se nisu mogla podvesti pod druge kategorije vozila bez dodatnog normiranja, a vozači takvih vozila nisu bili prekršajno odgovorni kada upravljaju istima u prometu na cestama.
Zadnjim izmjenama i dopunama Zakona o sigurnosti prometna na cestama zakonski se reguliralo sudjelovanje upravo takvih vozila u prometu, električnih/motornih romobila, električnih/motornih monocikla, segwaya i sličnih, a koji se svrstavaju u posebnu kategoriju vozila za koju je uveden i zajednički izraz - osobno prijevozno sredstvo.
Što sve spada pod osobna prijevozna sredstva ?
Navedena kategorija vozila odnosi se na ona vozila koja nisu razvrstana niti u jednu postojeću kategoriju vozila te čija najveća konstrukcijska brzina ne prelazi 25 km/h bez sjedećeg mjesta, radni obujam motora nije veći od 25 kubičnih cm, ili čija trajna snaga elektromotora nije jača 0,6 kw i koje n ravnoj cesti ne može razviti brzinu od 25k/h. To su vozila poput električnih/motornih romobila, električnih monocikala, hoverboarda, segwaya i drugih sličnih vozila koje sve češće susrećemo u urbanim sredinama.
Godine i osobna prijevozna sredstva ?
Dobna granica za upravljanjem navedenim vozilima je 14 godina.
Suvozač na romobilu, dobra ideja ?
Na osobnom prijevoznom sredstvu smije se voziti samo osoba koja upravlja tim vozilom.
Slušalice i vožnja, mogu zajedno ili ?
Vozač ne smije koristi slušalice u/ili na oba uha jer bi se time umanjila mogućnost reagiranja i sigurnog upravljanja vozilom
Dvoje ili više vozača osobnih prijevoznih sredstava, kako se kreću ?
Ukoliko se krećete u skupini (od dva i više vozača), dužni ste se kretati jedan iza drugoga.
Kaciga je obavezna oprema ?
Da, vozači osobnih prijevoznih sredstava, za vrijeme vožnje, obavezno moraju na glavi nositi zaštitnu kacigu
Razlika između dnevne i noćne vožnje ?
Vozač osobnog prijevoznog sredstva tijekom noći (od prvog sumraka pa do potpunog svanuća), a i danju u slučaju smanjene vidljivosti (tmuran dan), mora biti označen reflektirajućim prslukom ili reflektirajućom odjećom ili drugom reflektirajućom oznakom
Vrijeme i način vožnje ?
Na osobnom prijevoznom sredstvu od prvog sumraka do potpunog svanuća (noću), a i danju u slučaju smanjene vidljivosti, mora biti upaljeno jedno svjetlo (na prednjoj strani bijele boje, a na stražnjoj strani crvene boje).
Vožnja biciklističkom stazom ili ?
Vozači osobnih prijevoznih sredstava dužni su se kretati biciklističkom stazom ili biciklističkom trakom u smjeru kretanja.
Nema biciklističke staze ! Što tada ?
Kada ne postoji mogućnost kretanja osobnih prijevoznih sredstava biciklističkom stazom ili biciklističkom trakom, površinama namijenjenim za kretanje pješaka te zonama smirenog prometa (bilo da navedene površine nisu izgrađene, označene ili se ne mogu koristiti i sl.) osobna prijevozna sredstva mogu se kretati dionicama županijskih, lokalnih i nerazvrstanih cesta na kojima je brzina kretanja ograničena na 50 km/h ili manje i gdje je to dopušteno postavljenim prometnim znakom krećući se što bliže desnom rubu kolnika- iznimno i pod uvjetom da vozači vode računa o sigurnosti drugih sudionika u prometu.
Stranica