- Objavljeno: 19.10.2016.
Preventivno edukativnim programom obilježen Europski dan suzbijanja trgovanja ljudima
FOTO: PU krapinsko-zagorska
Dan 18. listopada, Europska unija proglasila je Europskim danom suzbijanja trgovanja ljudima.
U tom smislu sva mjerodavna i nadležna državna tijela kao i organizacije civilnog društva zemalja članica Europske unije imaju obavezu senzibilizacije javnosti i ciljane skupine o problemu trgovanja ljudima.
Naime, u skladu s člankom 18 Direktive 2011/36/EU koju je Republika Hrvatska ratificirala, države članice dužne su poduzimati preventivne mjere u cilju senzibilizacije i podizanja svijesti javnosti kao i informiranja potencijalno vulnerabilnih skupina o opasnostima trgovanja ljudima kao obliku organiziranog kriminaliteta.
Potreba senzibiliziranja, progovaranja i poduzimanja različitih preventivnih mjera naglašena je kao prioritet u usvojenoj EU strategiji za suzbijanje trgovanja ljudima 2012.-2016., a razvidna je i u postojećem Nacionalnom planu za suzbijanje trgovanja ljudima za razdoblje od 2012. do 2015. godine Vlade Republike Hrvatske.
Slijedom navedenog, Ravnateljstvo policije Ministarstva unutarnjih poslova s Poliklinikom za zaštitu djece grada Zagreba, povodom Europskog dana suzbijanja trgovanja ljudima, danas je u Odgojnom domu Bedekovčina u Bedekovčini, provelo preventivno edukativni program na temu prevencije trgovanja ljudima.
U preventivno edukativnom programu sudjelovali su prim. Domagoj Štimac, dr. med. spec. psihijatar, Poliklinika za zaštitu djece grada Zagreba, Sandra Veber, voditeljica Službe prevencije, Ravnateljstvo policije, te Sanja Gospodinović, policijska službenica za maloljetničku delinkvenciju i kriminalitet na štetu mladeži i obitelji, Služba općeg kriminaliteta, Uprava kriminalističke policije, uz policijske službenike Policijske uprave krapinsko-zagorske.
Cilj programa bio je s mladim djevojkama korisnicama Doma, kroz interaktivni rad i razgovor vođen od strane stručnjaka, progovoriti o problematici, pridonijeti pravovremenom sprječavanju te vrste organiziranog kriminaliteta, a što u konačnici obuhvaća i prevenciju srodnih kaznenih djela. Pružanjem kvalitetne informacije i senzibilizacije na temu prevencije trgovanja ljudima mlade se djevojke osvješćuju u smislu rizika koje skriva to kazneno djelo, informiraju o tom problemu, te podučavaju o svim raspoloživim mogućnostima prevencije.
Tijekom programa mlade djevojke su iskazale zainteresiranost za temu programa, te na kraju naglasile zadovoljstvo što su imale priliku kroz prikaz stvarnih događaja i razgovor sa stručnjacima saznati što je trgovanje ljudima, kada posumnjati u trgovanje ljudima i kako se zaštiti da ne bi postale žrtve trgovanja ljudima.