Krapinski srednjoškolci sudjelovali u radionicama projekta Zajedno protiv govora mržnje

  • Slika /Novi direktorij/Nove slike-MUP/a-grafiteri naslovna.jpg
  • Slika
  • Slika
  • Slika
  • Slika

Učenici Srednje škole Krapina sudjelovali u radionicama „Budi navijač, a ne razbijač" te „Grafiti su umjetnost, ne vandalizam“

Foto: PU krapinsko-zagorska

U svijetu se 16. studenog obilježava kao Međunarodni dan tolerancije, a utemeljili su ga Ujedinjeni narodi i pozvali članice na obilježavanje, u cilju podizanja svijesti građana o važnosti poštivanja i uvažavanja različitosti.
Time su željeli dati snažniji doprinos njegovanju razumijevanja između kultura i pojedinaca, a što je ključno za suzbijanje diskriminacije.
U UNESCO-voj Deklaraciji o načelima tolerancije (1995.)  istaknuto je kako tolerancija nije „podnošenje“ ili pasivno prihvaćanje drukčijeg, već prepoznavanje univerzalnosti ljudskih prava i temeljnih sloboda svih ljudi.
Naglašava se kako nam je tolerancija moralna, ali i zakonska obveza. Tolerancija je dio međunarodnih instrumenata ljudskih prava, usvojenih tijekom proteklih pedeset godina, s naglaskom potreba da sve države trebaju osigurati jednakost postupanja.

Nepravde, nasilje, diskriminiranje i govor mržnje posljedice su netolerantnog ponašanja, a mogu se spriječiti edukacijom, preventivnih programa, senzibilizacijom i dobrom komunikacijom.

S ciljem izgradnje kulture dijaloga, tolerancije i nenasilja Ministarstvo unutarnjih poslova u suradnji s partnerima provodi preventivni program „Zajedno protiv govora mržnje“.

U utorak, 28. studenog 2023. godine, Međunarodni dan tolerancije obilježen je i u Srednjoj školi Krapina u sklopu preventivnog projekta „Zajedno protiv govora mržnje“ u organizaciji Ravnateljstva policije, Policijske uprave krapinsko-zagorske i partnera. Održane su dvije interaktivne radionice učenicima trećih razreda koji pohađaju gimnazijski i strukovni smjer -  autolakirer.
Prvu radionicu pod nazivom „Zajedno protiv govora mržnje“ održali su policijski službenici za prevenciju Službe prevencije, Ravnateljstva policije Andrija Dražetić i Dražen Lalija s naglaskom na sprječavanje govora mržnje u društvu, posebice na sportskim natjecanjima.
Uz moto „Budi navijač, a na razbijač“ učenicima su prezentirani najčešći prekršaji i nepoželjna ponašanja opisana u Zakonu o sprječavanju nereda na športskim natjecanjima te sankcije i dalekosežne posljedice takvog neželjenog ponašanja i govora mržnje.
 
Cilj druge radionice pod nazivom „Graffiti su umjetnost, a ne vandalizam“ bilo je podizanje svijesti i sučeljavanje s problemom govora mržnje te upoznavanje učenika kako se grafiti umjetnost može pretvoriti u pozitivan doprinos zajednici, potičući kreativnost i umjetničko izražavanje.

Učenici su u organizaciji Art Hila i pod vodstvom i mentorstvom poznatog  grafitera Krešimira Golubić, nakon edukativne radionice o grafitima,  udružili svoje kreativne snage i uspješno savladali osnovne tehnike crtanja te stekli osnove pravilnog rukovanja bojama i sprejevima.
Rezultat njihova rada je grafit s porukom "ZAJEDNO" oslikan na  zidu platnu u školskom dvorištu koju žele podijeliti sa svojim sugrađanima, kolegama učenicima i profesorima, a istovremeno poštujući svoju okolinu.
 
Promicanjem grafita kao legitimnog umjetničkog izraza navedena radionica doprinosi mijenjanju percepcije javnosti i institucija o ovoj formi izražavanja, a uključivanjem policijskih službenika u radionicu ostvaruje se sinergija između mladih i državnih institucija te pomaže u uspostavi dijaloga, smanjenju nesporazuma i jačanju povjerenja.
 

Stranica