Obilježavanje Europskog dana zaštite djece od seksualnog iskorištavanja i zlostavljanja, Međunarodnog dana prevencije zlostavljanja djece te Međunarodnog dana djece

Slika /Novi direktorij/Nove slike-MUP/Reci-ne-letak-002.jpg

Podsjećamo na ulogu svakog od nas da djeci svakodnevno treba pružati puno ljubavi, podrške, razumijevanja, znanja te sigurno mjesto za odrastanje!

Na inicijativu Vijeća Europe iz 2015. godine, 18. studenog svake godine obilježava se Europski dan zaštite djece od seksualnog zlostavljanja i iskorištavanja. Međunarodni dan djece obilježava se svake godine 20. studenog jer je toga dana 1989. godine usvojena Konvencija o pravima djeteta. 19. studenog u svijetu se obilježava Međunarodni dan prevencije zlostavljanja djece na inicijativu UN-a i Women's World Summit Foundation (WWSF) koji nas podsjeća na ulogu svakoga od nas da djeci svakodnevno pružamo puno ljubavi, podrške, razumijevanja, znanja te sigurno mjesto za odrastanje!

Zlostavljanje djece vrlo je težak problem koji uzrokuje brojne teške posljedice na njihov razvoj. Izloženost djeteta fizičkom, emocionalnom ili seksualnom zlostavljanju predstavlja traumatsko iskustvo koje ostavlja duboke ožiljke. Sve države koje se brinu o dobrobiti svojih građana, a osobito djece, prepoznale su kao jedan od svojih prioritetnih zadataka razvijanje prevencije zlostavljanja.

Pomoću novih tehnologija počinitelji mogu lakše nego ikad prije stupiti u kontakt s djecom, mamiti ih na susrete, dijeliti slike zlostavljanja, sakriti svoj identitet i dobit te se međusobno udružiti kako bi izbjegli odgovornost i počinili nova kaznena djela.

U prvoj polovici studenog, 7. 10. i 11. studenog 2022.godine, policijska službenica za prevenciju Policijske uprave krapinsko-zagorske održala je šest predavanja učenicima petih razreda Osnovne škole K. Š. Đalski Zabok i Osnovne škole Sveti Križ Začretje kojima su obuhvaćene glavne teme obilježavanja Europskog dana zaštite djece od seksualnog iskorištavanja i zlostavljanja (18. studeni) i Međunarodnog dana prevencije zlostavljanja djece (19. studeni). Uvodnim dijelom predavanja obrađena je tema nasilja i vrsta nasilja sa posebnim osvrtom na vršnjačko nasilje i seksualno uznemiravanje i zlostavljanje u svakodnevnom životu ali i u virtualnom svijetu kroz definiranje, prepoznavanje navedenog i načine kako reagirati ako su žrtve ili promatrači.
 
U nastavku donosimo multimedijalni paket preventivno-edukativnih mjera Vijeća Europe s ciljem sveobuhvatne prevencije seksualnog zlostavljanja i iskorištavanja djece.



 
  • Pogledaj video spot Kiko i ruka te pročitajte brošuru iz koje djeca i odrasli mogu naučiti sve o primjerenim i neprimjerenim dodirima
  • Pročitajte i letak Vijeća Europe i pogledajte infografiku i naučite sve o stvaranju kruga povjerenja;
  • Također, pogledajte video "Reci osobi od povjerenja" Vijeća Europe namijenjen djeci i roditeljima, te prigodnu brošuru iz koje možete naučiti graditi krug povjerenja u kojem se dijete uvijek može obratiti nekome kome vjeruje, ako se ikad nađe u situaciji da zatreba pomoć.




U nastavku donosimo Vam paket preventivno edukativnih materijala kojima je glavni cilj zaštita djeteta. EUROPOL-ova kampanja „Reci Ne!“ (Say No!) provodi se u Hrvatskoj od 2017. godine, a ove godine je unutar EMPACT aktivnosti.



"Reci Ne!“ kampanja usmjerena je na preventivne aktivnosti u sprečavanju kaznenog dijela seksualnog zlostavljanja djece on line kao odgovor na ovu sve rašireniju pojavu pogledajte Aninu i Georgeovu priču:
 

Što građani mogu učiniti?

Osim dolaskom u policijsku postaju ili pozivom na broj 112, saznanja o svim vrstama zlostavljanja djece mogu se policiji prijaviti i putem on line aplikacije Red Button.

Također, svatko može pomoći u borbi protiv seksualnog zlostavljanja djece u EU kroz Europolove kampanje: Trace An Object, pomoć građana u identificiranju podrijetla predmeta pronađenih na slikama seksualnog zlostavljanja djece, i EU Most Wanted, gdje su objavljene slike najtraženijih bjegunaca u Europi, uključujući seksualne prijestupnike na štetu djece.


 

Stranica