Obilježen Nacionalni dan borbe protiv nasilja nad ženama

Slika PU_KZ/život-bez-nasilja-1.jpg

I ove godine Policijska uprava krapinsko-zagorska pridružila se obilježavanju Nacionalnog dana borbe protiv nasilja nad ženama, u spomen na 22. rujan 1999. godine kada su na Općinskom sudu u Zagrebu ubijene tri žene - supruga u brakorazvodnoj parnici, njezina odvjetnica i sutkinja, a zapisničarka je teško ranjena. Hrvatski sabor proglasio je taj dan Nacionalnim danom borbe protiv nasilja nad ženama na prijedlog Vlade 2004. godine.

FOTO: Ilustracija

I ove godine Policijska uprava krapinsko-zagorska pridružila se obilježavanju  Nacionalnog dana borbe protiv nasilja nad ženama, u spomen na  22. rujan 1999. godine kada su na Općinskom sudu u Zagrebu ubijene tri žene - supruga u brakorazvodnoj parnici, njezina odvjetnica i sutkinja, a zapisničarka je teško ranjena. Hrvatski sabor proglasio je taj dan Nacionalnim danom borbe protiv nasilja nad ženama na prijedlog Vlade 2004. godine.

Nacionalni dan borbe protiv nasilja nad ženama za osnovni cilj ima senzibilizaciju društva na problematiku nasilja nad ženama, te slanje jasne poruke da živimo u društvu koje ne tolerira nasilje ni u kojem obliku.

Poštivajući osnovni cilj obilježavanja tog dana policijski službenici Policijske uprave krapinsko-zagorske sudjelovali su na okruglom stolu organiziranom od strane  Povjerenstva za ravnopravnost spolova Krapinsko-zagorske županije  i SOS telefona za žene žrtve nasilja Krapinsko-zagorske županije održanom u petak, 20. rujna 2013. godine u Krapini.

Svrha okruglog stola bila jepredstaviti dobre prakse i provedbu Protokola o postupanju u slučaju nasilja u obitelji od strane organizacija i institucija koje se bave problematikom nasilja u obitelji.

Nakon pozdrava i podrške u radu izrečene od strane Jasne Petek, zamjenice župana Krapinsko-zagorske županije,  predstavljen je rad SOS telefona za žene žrtve nasilja od strane stručne savjetnice Martine Keča,  te su svoje predavanje na okruglom stolu održali Sandra Kos, socijalna radnica  Obiteljskog centra Krapinsko-zagorske županije, Jadranka Vuković, ravnateljica Centra za socijalnu skrb Krapina, Ivica Rozijan, voditelj aktiva ravnatelja srednjih škola Krapinsko-zagorske županije, Blaženka Štunja iz Opće Bolnica Zabok i  Andreja Jurić policijska službenica za prevenciju  Policijska uprava krapinsko-zagorske.

Upravo velik broj državnih institucija čiji su predstavnici sudjelovali na okruglom stolu dokaz su postojanja svijesti da se radi o problematici za čije je rješavanje potrebna njihova međusobna umreženost i suradnja, odnosno uključenost cjelokupne društvene zajednice.

I na kraju, pod geslom nacionalne kampanje "Živim život bez nasilja"  ovom prilikom ponovo upućujemo  poziv građanima: "Ako vidite čujete ili primijetite nasilje u obitelji, nemojte šutjeti, prijavite nasilje na broj 192. Možda ćete spasiti nečiji život!"



Stranica