Računalne prijevare

Slika /Novi direktorij/Nove slike-MUP/A- phishing.jpg

Građani budite oprezni prilikom ulaganja u kriptovalute te prilikom online prodaje/ kupnje

Foto: ilustracija

Najučinkovitija obrana od prijevara je obrazovanje potencijalnih žrtava - a to može biti svatko od nas na internetu. Podizanje svijesti u društvu kako identificirati takve prijevarne tehnike učinit će korisnike i njihove financije sigurnijima.

Policijski službenici zaprimili su prijavu od 40-godišnjeg hrvatskog državljanina kojom prijavljuje računalnu prijevaru. Naime, oštećeni je tijekom siječnja ove godine preko internetske platforme uložio novac za kupnju kriptovaluta. Nakon što je zatražio povrat sredstava, utvrdio je kako ne može podići sredstva i kako su novčana sredstva prebačena na račune kojima on nema pristup. 40-godišnjak je oštećen za nekoliko desetaka tisuća eura.

Građanima, koji se odluče ulagati u kriptovalute, savjetujemo da se prije ulaganja dobro informiraju i zatraže nepristran financijski savjet stručne osobe te svakako da budu oprezni i sumnjičavi kada se u ponudama obećava sigurna investicija i velika dobit. U slučaju bilo kakve sumnje na prijevaru potrebno je događaj prijaviti policiji.

Kod ponuda vezanih za kriptovalute važno je, prije bilo kakvih ulaganja, provjeriti imaju li društva koja nude ovakve usluge dozvolu za poslovanje na području Republike Hrvatske i dobro se posavjetovati sa stručnim osobama prije samog ulaganja u kojima se obećava velika i brza zarada.

Iznimno je važno da se tijekom komunikacije ne dostavljaju povjerljivi osobni podaci, fotografije osobnih isprava, bankovnih kartica, zaporke aplikacija internetskog bankarstva, kao i drugi podaci vezani za autorizaciju bankovnih transakcija.

Više informacija o različitim oblicima internetskih prijevara te savjete kako se zaštiti možete pronaći na internetskim stranicama policijeWeb Heroj i na YouTube kanalu MUP-a.
 
Izdvajamo i prijevaru tijekom koje je prodavateljici skinut novac s bankovnog računa:

U ponedjeljak 3. lipnja 2024. godine, prijavila je 24-godišnja hrvatska državljanka kako je na Internet oglasniku objavila oglas o prodaji obuće.

Nadalje, preko internetske aplikacije kontaktirala ju je nepoznata osoba, "zainteresirani kupac" i poslala joj poveznicu internetske stranice, 24-godišnjakinja je potom otvorila link te upisala svoje osobne podatke, broj tekućeg računa i CVC broj, nakon čega joj je s bankarskog računa skinut novčani iznos od nekoliko stotina eura.

Kako se pripremiti i zaštiti od prijevara koje vrebaju u virtualnom svijetu?

Kako bi lakše prepoznali prijevare i da ne postanete iduća žrtva, bitno je prepoznati glavne indikatore prijevare:
 
  • slanje poveznice (linka) koji naizgled vodi na stranice trgovačkih društava koje se bave poštanskim i dostavnim uslugama s objašnjenjem kako se treba registrirati i unijeti osobne podatke,
  • lažni/kopirani izgled WEB stranice trgovačkih društava, lako prepoznatljiv po brojnim pravopisnim i gramatičkim greškama hrvatskog jezika, u kombinaciji sa stranim jezicima, (najčešće se koriste Internet prevoditelji),
  • jedan od indikatora je i zahtjev za unosom podataka sa debitne/kreditne kartice (broj kartice te posebice tzv. sigurnosni CVC/CVV troznamenkasti broj sa poleđine kartice ),
  • zahtjev za pristup Internet bankarstvu (unos broja tokena, OTP iz tokena i APPLI2/MAC iz tokena),
  • također jedan od indikatora koji se pojavljuje u posljednje vrijeme se odnosi na poruke/ponude za kupovinu putem WEB stranice oglasno-prodajnih portala, koje potencijalni prodavatelj zaprima na svoj mobilni telefon ( kroz aplikacije za komunikaciju) pri čemu su zabilježene poruke sa pozivnih brojeva drugih zemalja ali i brojevi hrvatskih mreža. 



 

Stranica