Računalne prijevare, oprezno s podacima bankovnih kartica

Slika /Novi direktorij/2024 godina/euri 2.jpg

Više o vrstama kibernetičkih prijevara, kako ih prepoznati te se uspješno zaštititi i unaprijediti svoju računalnu sigurnost, saznajte na stranici Web heroj

Foto: Ilustracija
 
Jučer, 30. siječnja, prijavila je 24-godišnja hrvatska državljanka kako je preko Internet trgovine naručivala raznu robu, nakon što je naručila, preko SMS je dobila internetsku poveznicu u koju je nakon otvaranja upisala svoje osobne podatke, uplatila iznos za dostavu paketa te nakon upisa podataka u poveznicu s bankovnog računa joj je skinut novčani iznos od više stotina eura.
24-godišnjakinja je oštećena za materijalnu štetu od oko 900 eura.
 
Isto tako jučer, prijavila je 32-godišnja hrvatska državljanka da je preko Internet trgovine naručila odjevni predmet, potom preko SMS dobila internetsku poveznicu u koju je nakon otvaranja upisala svoje osobne podatke, uplatila iznos za dostavu paketa te joj je nakon upisa podataka u poveznicu s bankovnog računa skinut novčani iznos od nekoliko stotina eura.
32-godišnjakinja je oštećena za materijalnu štetu od oko 500 eura.

O zlouporabi bankovnih kartica građani bi trebali odmah obavijestiti banku koja im je izdala karticu, a u slučaju da su oštećeni kaznenim djelom ili posumnjaju u mogućnost počinjenja kaznenog djela, potrebno je obavijestiti policiju na broj 192.

Više o vrstama kibernetičkih prijevara, kako ih prepoznati te se uspješno zaštititi i unaprijediti svoju računalnu sigurnost, saznajte na stranici Web heroj.
 

ŠTO MOŽETE UČINITI?

Budite sumnjičavi ako dobijete SMS poruku ili poziv od tvrtke koja traži vaše osobne informacije. Možete potvrditi legalnost poruke/poziva izravnim pozivom tvrtki na službeni broj.

Kada pregledavate internet s mobilnog uređaja, pazite da je vaša veza sigurna zahvaljujući HTTPS protokolu. Uvijek provjerite nalazi li se na početku URL adrese.

Nikad nemojte klikati poveznicu/privitak u neželjenoj poruci e-pošte ili SMS poruci. Odmah ih izbrišite.

Budite oprezni ako završite na internetskoj stranici na kojoj su vidljivi loša gramatika, pravopis ili niska razlučivost.

Ako je dostupna, instalirajte aplikaciju za mobilnu sigurnost koja će vas upozoriti na svaku sumnjivu aktivnost.

 

KAKO SE ZAŠTITITI?

Koristite lokalne online trgovine kad god je to moguće — vjerojatnije je da ćete lakše riješiti moguće probleme. Uložite malo truda i istražite te provjerite recenzije prije nego što obavite kupnju.
Koristite svoje kartice za plaćanje — imat ćete veće šanse za povrat novca u slučaju prijevare.
Plaćajte samo putem sigurnih pružatelja usluga plaćanja — budite oprezni ako traže prijenos sredstava preko banke ili alternativnih načina plaćanja. Razmislite dvaput prije nego što pristanete!
Plaćajte samo kada ste povezani na sigurnu internetsku vezu - izbjegavajte korištenje besplatnih ili otvorenih javnih Wi-Fi mreža.
Plaćajte samo na sigurnom uređaju — redovito ažurirajte operativni sustav i sigurnosni softver. Pazite se oglasa koji nude nevjerojatne ponude ili čudotvorne proizvode — ako zvuče predobro da bi bili istiniti, vjerojatno i nisu!
Ako vam iskoči oglas koji tvrdi da ste osvojili nagradu, budite oprezni — moglo bi biti riječi o zlonamjernom softveru. Ako naručeni proizvod ne stigne, kontaktirajte prodavača. Ako ne dobijete odgovor, obratite se svojoj banci.

Uvijek prijavite svaku sumnju na pokušaj prijevare policiji, čak i ako niste postali žrtva.
Pametno kupujte i zaštitite se od online prijevara!



Stranica