Stanje sigurnosti u cestovnom prometu tijekom studenog

Slika PU_KZ/Vijesti/policija12.jpg

Na području Policijske uprave krapinsko-zagorske tijekom studenog 2016. godine evidentirano je 60 prometnih nesreća, za dvije prometne nesreće više u odnosu na isto razdoblje 2015. godine od toga 19 prometnih nesreća

FOTO: Ilustracija

Na području Policijske uprave krapinsko-zagorske tijekom studenog 2016. godine evidentirano je 60 prometnih nesreća, za dvije prometne nesreće više u odnosu na isto razdoblje 2015. godine od toga 19 prometnih nesreća s ozlijeđenim osobama i 41 prometna nesreća sa materijalnom štetom. U prometnim nesrećama sa ozlijeđenim osobama, ozlijeđeno je ukupno 24 osoba (18 vozača, 4 putnika i 2 pješaka), od čega su 2 osobe zadobile teške tjelesne ozljede, a 22 osoba zadobilo je lake tjelesne ozljede.

Najčešći uzrok stradavanja u cestovnom prometu je i dalje brzina (neprilagođena ili nepropisna), koja se pojavljuje u 18,3 postosvih prometnih nesreća. Uz brzinu često se kao sekundarni uzročnik nastanka prometnih nesreća pojavljuje alkoholiziranost vozača.

Naime, tijekom mjeseca studenog 2016. godine, 16 vozača-počinitelja prometnih nesreća bilo je pod utjecajem alkohola  za vrijeme nastanka prometne nesreće. Prisutnošću alkoholiziranih vozača u prometnim nesrećama povećavaju se i posljedice prometnih nesreća, naročito prometnih nesreća u kojima je primarni uzrok brzina. Od ostalih najčešćih uzroka pojavljuje se još nepropisno kretanje vozila na kolniku i vožnja na nedovoljnoj udaljenosti.

Od vrsti prometnih nesreća najviše je evidentirano slijetanja vozila (13 PN) i sudara vozila iz suprotnih smjerova (11 PN).

Što se tiče vremenskog nastanka prometnih nesreća (dani), najviše prometnih nesreća dogodilo se tijekom ponedjeljka (111 PN)zatim utorka i subote (10 PN), dok analizirajući razdoblje unutar dana, najviše prometnih nesreća se dogodilo u vremenu od 12 do 16 sati (16 PN) i  od 16 do 20 sati (14 PN).

Nadalje, tijekom mjeseca studenog 2016. godine evidentirane su 3 prometne nesreće u ranim jutarnjim satima tijekom vikenda, odnosno tijekom karakterističnog povratka mladih kućama nakon izlazaka, ali bez prostorne povezanosti.

Što se tiče prostornog nastanka prometnih nesreća (ceste), najviše prometnih nesreća se dogodilo na državnoj cesti D307 – 8 PN (Mokrice – Marija Bistrica), zatim 4 PN na A2 ( autocesta Zagreb-Macelj) i D206 (Krapina-Pregrada).

Rezimirajući posljedice stradavanja sudionika u prometnim nesrećama tijekom mjeseca studenog 2016. godine dolazimo do zaključka da je stanje sigurnosti cestovnog prometa na području Policijske uprave krapinsko-zagorske  zadovoljavajuće.Nije bilo prometnih nesreća sa najtežim posljedicama, smanjen je broj teško ozlijeđenih, a ukupan broj nastradalih osoba bio je isti kao i u studenom 2015. godine.

U cilju daljnjeg zadržavanja povoljnog stanja u cestovnom prometu policijski službenici će i u narednom periodu pojačano nadzirati poštivanje prometnih propisa svih sudionika u prometu na cesti (vozače, pješake, bicikliste ), te apeliramo na iste da ih poštuju.

Posebno upozoravamo da vozači oprezno izvode radnje vozilom u prometu na cesti, drže dovoljan razmak između vozila i da ne koriste mobitel tijekom vožnje, da poštuju ograničenje brzina i istu prilagode uvjetima i karakteristikama ceste (zavoj, nadvožnjak, raskrižje cesta, sklizak kolnik, kiša, magla, snijeg, poledica i dr.), da ne upravljaju vozilima u prometu na cesti ako su prethodno konzumirali alkoholna pića ili droge, te da sve osobe u vozilu budu vezane sigurnosnim pojasom, a pješaci i biciklisti da u uvjetima smanjene vidljivosti posebice noću budu jasno označeni, kako bi ih ostali vozači mogli pravovremeno uočiti.

 



Stranica