- Objavljeno: 20.10.2015.
Stručna radionica na temu zaštite žrtava kaznenih djela
FOTO: PU krapinsko-zagorska
U sklopu provođenja projekta „Jačanje kapaciteta Ministarstva unutarnjih poslova kroz razvoj sustava prevencije kriminaliteta, podrške žrtvama kaznenih djela i aktivnostima kontrole oružja“ koji Ministarstvo unutarnjih poslova provodi u suradnji sa Programom Ujedinjenih naroda za razvoj (UNDP), 20. i 22. svibnja 2014.godine u Zaboku i Krapini provedene su prve edukacije policijskih službenika Policijske uprave krapinsko-zagorske na temu prava žrtava kaznenih djela, kao i razvoja sustava pomoći i podrške žrtvama kaznenih djela.
Nastavno na naprijed navedene radionice, danas, 20. listopada 2015.godine je u Zaboku, u prostorijama Policijske uprave krapinsko-zagorske održana stručna radionica na temu podrške i zaštite žrtava kaznenih htjela. Riječ je o radionici organiziranoj od strane Ureda Načelnika Policijske uprave krapinsko-zagorske u suradnji s Ministarstvom pravosuđa, Samostalnom službom za podršku žrtvama i svjedocima i Županijskim sudom u Zagrebu, Odjelom za podršku žrtvama i svjedocima.
Na početku stručne radionice prisutne je pozdravio Željko Sugnetić, zamjenik Načelnika Policijske uprave krapinsko-zagorske, naglasivši važnost teme edukacije i kontinuirane edukacije policijskih službenika.
Radionica je započela izlaganjem Nikice Hamer Vidmar, voditeljice Samostalne službe za podršku žrtvama i svjedocima na temu Sustava podrške žrtvama i svjedocima, kojom prilikom je prezentirala rad Samostalne službe, njihove poslove i zadaće, postupak obavještavanja žrtve o otpustu počinitelja iz zatvora, kao i Nacionalna strategija razvoja sustava podrške žrtvama i svjedocima u Republici Hrvatskoj za razdoblje od 2016. do 2020.godine.
U nastavku stručne radionice rad Odjela za podršku žrtvama i svjedocima prezentirala je Ana Ergović Kuzmanović, voditeljica Odjela za podršku žrtvama i svjedocima, Županijski sud u Zagrebu, a na temu Zakona o novčanoj naknadi žrtvama kaznenih djela izlagao je Bruno Varga, viši stručni savjetnik u Ministarstvu pravosuđa, Samostalna služba za podršku žrtvama i svjedocima.
Prisutni predavači naglasili su važnost multidisciplinarnog pristupa upoznavanju žrtava kaznenih djela s njihovim pravima, kao i pružanju podrške žrtvama i svjedocima kaznenih djela, te su istaknuli dosadašnju dobru suradnju s policijskim službenicima.
Stručna radionica završila je izlaganjem g. Roberta Grilec iz Službe kriminalističke policije PU krapinsko-zagorske na temu Pravilnika o izmjenama i dopunama pravilnika o načinu postupanja policijskih službenika u dijelu u kojem propisuje postupanje prema žrtvama kaznenih djela.
Stručnoj radionici prisustvovali su voditelji službi u Policijskoj upravi, policijski službenici u PU, načelnici policijskih postaja i njihovi pomoćnici, te vođe sektora i kriminalistički službenici u policijskim postajama.