Tjedan nadzora vozača pod utjecajem alkohola i/ili opojnih droga

Slika PU_KZ/slike top vijesti/droga_predavanje1.jpg

Tijekom sljedećeg tjedna, odnosno od 12. do 18. prosinca 2011. godine vršiti će se pojačani nadzor vozača pod utjecajem alkohola i/ili opojnih droga. Navedene aktivnosti provode se u sklopu pojačanog nadzora prometa usklađenog sa akcijama Europske unije za 2011. godinu, a provede ih sve policijske uprave MUP-a.

FOTO: Ilustracija

Tijekom sljedećeg tjedna, odnosno od 12. do 18. prosinca 2011. godine vršiti će se pojačani nadzor vozača pod utjecajem alkohola i/ili opojnih droga. Navedene aktivnosti provode se u sklopu pojačanog nadzora prometa usklađenog sa akcijama Europske unije za 2011. godinu, a provede ih sve policijske uprave MUP-a.

Napominjemo da je na području Policijske uprave krapinsko-zagorske, tijekom 2011. godine evidentirano 179 prometnih nesreća sa alkoholiziranim vozačima te da su u takvim prometnim nesrećama smrtno stradala 2 sudionika, dok je 125 sudionika ozlijeđeno.

Represivno djelovanje policije protiv pojave alkohola u prometu, tijekom 2011. godine, očituje se u 689 utvrđenih nepropisnih koncentracija alkohola kod vozača u svakodnevnom nadzoru prometa. Isto tako, u redovnom nadzoru prometa kod devet vozača utvrđena je prisutnost opojnih droga.

Iskazanim podacima dolazimo do zaključka da još velik broj vozača konzumira nedozvoljene količine alkohola, da se isti upuštaju u upravljanje vozilima i da nažalost  isti uzrokuju velik broj prometnih nesreća, a naročito prometnih nesreća sa nastradalim sudionicima u prometu.

U cilju povećanja prometne kulture te povećanju ljudske svijesti sudionika u prometu o negativnim posljedicama konzumiranja alkohola skrećemo pažnju na daljnji tekst "Utjecaj alkohola na vozača" te upućujemo vozačima savjete i apele.  

UTJECAJ ALKOHOLA NA VOZAČA:

Već malene količine alkohola povećavaju samopouzdanje i smanjuju osjećaj odgovornosti, a istovremeno otežava zapažanje i usporava reakcije vozača.

Pod utjecajem alkoholnih pića koje je konzumirao, vozač vrlo brzo prestaje biti svjestan svojih sposobnosti, relativizira opasnost i precjenjuje svoje vozačke sposobnosti odnosno postaje neoprezan i sklon ignoriranju prometnih propisa.

Vozač najveći broj korisnih informacija za sigurno upravljanje vozilom i sudjelovanje u prometu dobiva posredstvom osjeta vida. U oštrom i jasnom centralnom vidnom polju vozač istodobno percipira jasno 7 do 8 podražaja – informacija koji mu omogućuju sigurnu vožnju (cesta, oznake, znakovi, vozila, pješaci….) te otprilike isto toliko u perifernom vidnom polju. Pod utjecajem alkohola vidno polje se sužava samo na oštro vidno polje, a u njemu se pogrešno procjenjuje brzina i udaljenost do drugih vozila, širina prometne površine, postojanje bočnih smetnji, postojanje sudionika prometa koji mu dolaze sa strane i slično. Oštrina vida i sposobnost adaptacije oka na svjetlost i tamu je narušena.

Vozač pod utjecajem alkohola postaje nekritičan, slobodniji u ponašanju, povećava mu se lažno samopouzdanje i precjenjuje svoje vozačke sposobnosti. Pomanjkanje kritičnosti rezultira neodgovornošću i prerasta gotovo uvijek u brzu i rizičnu vožnju, dok se sposobnosti za vožnju smanjuju. Razina pažnje je smanjena i vozač se ne može usredotočiti na vožnju. Razdražljivost pod utjecajem alkohola raste i vozač često prema drugim vozačima iskazuje agresivno ponašanje i ulazi u konfliktne situacije. Procjena opasnosti i rizika u prometu izostaje ili je pogrešna.

Vrijeme reagiranja vozača, i psihičkog i motornog, se produljuje pod utjecajem alkohola. Vozaču treba više vremena za procjenu situacije u prometu, prepoznavanje opasnosti te brzo i točno reagiranje. Redoslijed izvođenja radnji i postupaka za vožnje može biti narušen. Koordinacija pokreta ruku i nogu postaje upitna pod utjecajem alkohola.

Događanje prometnih nesreća i vožnja pod utjecajem alkohola eksponencijalno su povezani! Rezultati ispitivanja utjecaja alkohola na sigurnost vožnje provedeni u Njemačkoj pokazuju kako sadržaj alkohola u krvi od 0,5 promila udvostručuje, 0,6 promila utrostručuje, a 0,8 promila učetverostručuje rizik od nesreće. Kod većih količina alkohola, npr. od 1,00 promila je sedmerostruko veći, kod 1,2 promila alkohola rizik je deset puta veći, a kod 1,4 promila dvadeset puta veći.

SAVJETI VOZAČIMA:

Obzirom na izneseno pozivamo sve sudionike u prometu a posebno vozače da poštuju prometne propise i pridržavaju se slijedećih savjeta:

- ako ste popili koje piće koristite taxi ili pozovite nekog da dođe po vas,

- unaprijed odredite tko će upravljati vozilom i ta osoba neka ne konzumira alkohol,

- ne dopustite voziti vozaču koji je pod utjecajem alkohola,

- ne nagovarajte druge vozače na piće,

- zamolite nekoga da vas odveze ako ste pod utjecajem alkohola,

- ostanite prespavati do prestanka djelovanja pića.



Stranica