- Objavljeno: 26.08.2014.
Zaštitite svoje bicikle
Tijekom ove godine (od 1. siječnja do 26. kolovoza) na području koje sigurnosno pokriva Policijska uprava krapinsko-zagorska ukupno je evidentirano 35 kaznenih djela u kojima se kao predmet otuđenja pojavljuje bicikl.
FOTO: Ilustracija
Tijekom ove godine (od 1. siječnja do 26. kolovoza) na području koje sigurnosno pokriva Policijska uprava krapinsko-zagorska ukupno je evidentirano 35 kaznenih djela u kojima se kao predmet otuđenja pojavljuje bicikl.
U pet slučajeva radilo se o kaznenom djelu krađe, kada je nastala materijalna šteta veća od 2 000 kuna, u 28 slučajeva radilo se o otuđenju bicikla čija je vrijednost manja od 2 000 kuna, tzv. kazneno djelo sitne krađe za koje se progon pokreće privatnom tužbom, te su zabilježena i dva kaznena djela teške krađe provaljivanjem, gdje su između ostalog otuđena i dva bicikla.
Analizirajući navedena kaznena djela u kojima su otuđeni bicikli jasno je vidljivo da se uglavnom otuđuju bicikli koji nisu zaštićeni od krađa, znači nezaključani bicikli na otvorenim prostorima, ispred ugostiteljskih objekata te škola, iz nezaključanih haustora i gospodarskih objekata, garaža i podruma. Konkretno u deset slučajeva se radilo o krađi nezaključanog bicikla ostavljenog na javnom mjestu (ispred trgovine, ugostiteljskog objekta, na željezničkoj postaji), u 11 slučajeva se radilo o krađi bicikla iz nezaključanih garaža, obiteljskih kuća ili stambenih zgrada, a u deset slučajeva su ukradeni nezaključani bicikli iz dvorišta obiteljskih kuća ili stambenih zgrada.
Stoga podsjećamo građane da Policijska uprava krapinsko-zagorska u suradnji s Krapinsko-zagorskom županijom provodi preventivnu aktivnost "BICIKLIRAJMO SIGURNO" u cilju lakšeg pronalaska bicikla u slučaju otuđenja, smanjenja pojavnih oblika krađa bicikla, edukacije građana o mjerama koje mogu poduzeti kako ne bi bili žrtve krađa bicikla i edukacije građana o sigurnom sudjelovanju biciklista u prometu.
U sklopu aktivnosti građani mogu besplatno i dobrovoljno evidentirati svoje bicikle u najbližoj policijskoj postaji, a kojom prilikom je potrebno predočiti osobnu iskaznicu, račun o biciklu (ukoliko ga imate) i tehnički ispravan bicikl.
Tijekom evidencije vlasnici bicikla popunjavaju evidencijski listić sa podacima o vlasniku i biciklu. Ujedno dobivaju naljepnicu za bicikl sa evidencijskim brojem koji se stavlja na ramu bicikla te letak sa savjetima o zaštiti bicikla od krađa i savjetima o sigurnom sudjelovanju u prometu tijekom vožnje na biciklu.
Sami građani mogu puno učiniti kako bi se zaštitili od krađa bicikla, pa savjetujemo:
- kada kupujete novi bicikl, zabilježite tvornički broj bicikla ili neke druge uočljive karakteristike (dijelove, komponente, serijske brojeve amortizera….),
- ako na okviru bicikla nema broja, napravite sami oznaku tako da ona postane unikatna,
- dobro je fotografirati bicikl i fotografiju spremiti,
- zaključajte bicikl zaštitnim lancem, ne koristite 'dječje', jeftine lance i lokote sa šiframa, koje kradljivci mogu lako prepiliti ili razbiti, nego spiralnu ili čeličnu sajlu s bravom,
- ne ostavljajte stvari i alat u torbicama na biciklu,
- ako niste u blizini parkirališta namijenjenog biciklima, svoje prijevozno sredstvo na dva kotača možete vezati za stablo ili čvrsti, metalni predmet poput stupa ili ograde,
- ne ostavljajte bicikl bez nadzora na vidljivim i lako dostupnim mjestima, posebno noću,
- zaključavajte ulazna vrata objekta gdje ostavljate bicikl, bez obzira na to koliko vas dugo neće biti. Povremeno obilazite to mjesto,
- ne zaboravite razgovarati s vašom djecom o ovom problemu i uputite ih u odgovorno ponašanje prema njihovom biciklu,
- ukradu li vam bicikl, krađu prijavite u Vašoj policijskoj postaji. Pritom navedite točnu lokaciju krađe, opis bicikla, kao i sve ostale važne pojedinosti (serijski brojevi, naljepnice, itd.).