Nacionalni dan borbe protiv nasilja nad ženama

  • Slika /Novi direktorij/Slike preventivnih aktivnosti i PDF/Lilly letak 1.jpg
  • Slika

Prekinimo šutnju - Ni jedna žrtva više, ni jedna žena manje!

FOTO: PU krapinsko-zagorska

Odlukom Hrvatskog sabora iz 2004. godine 22. rujan obilježava se kao Nacionalni dan borbe protiv nasilja nad ženama u spomen na tri ubijene žene 22. rujna 1999. godine na Općinskom sudu u Zagrebu - supruga u brakorazvodnoj parnici, njezina odvjetnica i sutkinja, a zapisničarka je teško ranjena.
 
Nacionalni dan borbe protiv nasilja nad ženama ima za cilj podizanje svijesti o neprihvatljivosti svih oblika nasilja nad ženama, uključujući psihičko, tjelesno, spolno i ekonomsko nasilje.
 
Nacionalnim danom borbe protiv nasilja nad ženama želi se senzibilizirati javnost na problematiku nasilja, posebice nasilja u obitelji i nasilja nad ženama, te potaknuti sve građane, posebice žrtva nasilja, na prijavljivanje svih oblika nasilja, nasilja nad ženama i obiteljskog nasilja.  
 
Nasilje nad ženama predstavlja kršenje temeljnih ljudskih prava. O ovom problemu treba javno govoriti, a društvo i institucije koje se njime bave treba poticati na međusobnu bolju suradnju i aktivnost.
 
Obilježavanjem Nacionalnog dana borbe protiv nasilja nad ženama naglašava se važnost multidisciplinarnog pristupa svih čimbenika koji se bave problematikom nasilja, a ujedno se i svaki pojedinac može zapitati koliko je sam svojim djelovanjem pridonio suzbijanju svih oblika nasilničkog ponašanja i najoštrijoj osudi takvog ponašanja.

Svojim statističkim pokazateljima Policijska uprava krapinsko-zagorska u osam mjeseci ove godine bilježi blagi pad broja slučajeva prekršaja nasilja u obitelji, odnosno u osam mjeseci ove godine evidentirano je 215 prekršaja iz Zakona o zaštiti od nasilja u obitelji dok je u istom periodu prethodne godine zabilježeno 227 takvih prekršaja. Prekršajem nasilničkog ponašanja u obitelji opisanog u čl. 10 Zakona o zaštiti od nasilja u obitelji u osam mjeseci 2023. godine oštećene su 144 osobe ženskog spola dok je u istom periodu prethodne godine oštećeno 176 osoba ženskog spola.

Što se tiče kaznenog djela Nasilje u obitelji u osam mjeseci ove godine PU krapinsko-zagorska bilježi ukupno 63 takva kaznena djela, što je porast broja kaznenih djela za 6,8 posto u odnosu na isti period prethodne godine kada je zabilježeno 59 kaznenih djela. Od 63 kaznena djela u 87,3 posto slučajeva kao žrtve se pojavljuju osobe ženskog spola, odnosno ukupno su oštećene 55 osobe ženskog spola što je više za 5,8 posto broja oštećenih osoba ženskog spola u odnosu na isti period prethodne godine kada su 52 žene bile oštećene kaznenim djelima Nasilje u obitelji.  

Policijska uprava krapinsko-zagorska u svom radu izniman značaj daje aktivnostima kojima se nastoji detektirati situacije nasilja u obitelji te po saznanju promtno reagirati, zaustaviti nasilni čin i zaštiti žrtvu a potom utvrditi sve činjenice i počinitelja nasilja prijaviti nadležnom sudu.
 
Ujedno Policijska uprava krapinsko-zagorska provodi i mnogobrojne preventivne programe i aktivnosti na senzibilizaciji i osvješćivanju javnosti o spomenutoj problematici, kao i aktivnosti u cilju prevencije i sprečavanja nasilja nad ženama, nasilja u obitelji i vršnjačkog nasilja kroz nacionalne programe a i vlastite preventivne aktivnosti, samostalno i u suradnju sa drugim čimbenicima.
 
U tim aktivnostima ostvaruje i vrlo dobru suradnju sa drugim institucijama-zdravstvenim, odgojno-obrazovnim i socijalnim, kao i  sa organizacijama civilnog društva.

I zaključno kako poručuje nacionalni preventivni projekt Živimo život bez nasilja jer za nasilje nema opravdanja! Pozivamo sve koji trpe nasilje da se obrate policiji i potraže pomoć, a građane da svoja saznanja o svakom obliku nasilja obavijeste policiju na broj 192!

 

Stranica