- Objavljeno: 15.02.2012.
Pokaži svoju namjeru ostalim sudionicima u prometu
Pravovremenim i jasnim pokazivanjem svoje namjere pomažemo ostalim sudionicima u prometu bolje procjenjivati sigurnost vožnje i predviđati opasnosti.
FOTO: Ilustracija
Pravovremenim i jasnim pokazivanjem svoje namjere pomažemo ostalim sudionicima u prometu bolje procjenjivati sigurnost vožnje i predviđati opasnosti. Pokazivanje se provodi:
- pravovremenom uporabom svjetlosno signalnih uređaja (pokazivač smjera, stop svjetla),
- položajem vozila u prometnoj traci,
- brzinom kretanja vozila i
- neverbalnom komunikacijom (znak rukom, glavom, očima i sl.).
Nažalost, mnogi vozači u tome nisu baš dosljedni misleći valjda kako svima mora biti jasna njihova namjera.
Obzirom da je tijekom 2011. godine na području Policijske uprave krapinsko-zagorske evidentiran veliki broj prometnih nesreća (21,9 postood ukupnog broja nesreća) u kojima je kao okolnost prethodila greška vozača zbog nepropisnog pretjecanja, obilaženja, uključivanja u promet, skretanja, okretanja, vožnje unatrag i prestrojavanja.
Razmotrivši prethodno iznijete statističke pokazatelje stanja sigurnosti u prometu, možemo zaključiti da su mnoge prometne nesreće mogle biti izbjegnute da su poštivani prometni propisi i osnovna načela sigurnog ponašanja u cestovnom prometu.
Zakonom o sigurnosti prometa na cestama propisana je novčana kazna ukoliko vozač prije obavljanja radnji vozilom (uključivanje u promet, prestrojavanje, odnosno mijenjanje prometne trake, pretjecanje, obilaženje, zaustavljanje, skretanje udesno ili ulijevo, polukružno okretanje, vožnja unatrag i sl.), jasno i pravodobno ne upozori o svojoj namjeri druge sudionike u prometu, dajući im znak pomoću pokazivača smjera i stop svjetla ili, ako oni ne postoje, odgovarajući znak rukom, a isto tako propisano je da prije započinjanja radnji vozilom, vozač je dužan uvjeriti se da to može učiniti bez opasnosti za druge sudionike u prometu ili imovinu, vodeći pritom računa o položaju vozila te o smjeru i brzini kretanja.
Policijski službenici će u narednom periodu pojačano nadzirati ponašanje vozača u prometu na cesti.
Najčešće radnje vozilom u prometu na cesti koje vozači čine su :
- uključivanje u promet i isključivanje iz prometnog toka,
- mijenjanje prometne trake,
- skretanje udesno ili ulijevo,
- pretjecanje,
- obilaženje,
- zaustavljanje,
- parkiranje,
- polukružno okretanje,
- vožnja unatrag,
- naglije smanjenje brzine vožnje ili slično.
Savjeti i apeli vozačima:
Oprezno obavljanje radnji vozilom u prometu
Da bi vozač učinio neku od radnji mora se prethodno uvjeriti da to možesigurno učiniti, atek nakon toga pravovremeno i jasno obavijestiti druge sudionike u prometu o svojoj namjeri (dajući im znak pomoću pokazivača smjerai stop svjetlaili, ako oni ne postoje, odgovarajući znak rukom), pa tek potom izvršiti željenu radnju, pri tome vodeći računa o položaju vozila te o smjeru i brzini kretanja.
Svojim načinom vožnje ne ugrožavati druge sudionike u prometu
Vozeći, vozač mora poštovati temeljna načela korektne vožnje, poštovati pravila u prometu te ne iritirati ili ugrožavati druge sudionike u prometu (spora vožnja na uzbrdici, slalom vožnja, spora vožnja "lijevim" trakom, naglo ili nepotrebno kočenje, vožnja na neprimjerenom odstojanju iza vozila i sl.).
Oprez u vožnji
Vozač mora za vrijeme vožnje usmjeravati pažnju na druge sudionike prometa te svojim načinom vožnje uvažavati i ispravljati tuđe pogreške ili nesnalaženje u prometu (oprez u odnosu na djecu, starije ili hendikepirane osobe u prometu, odustajanje od ostvarivanja prednosti prolaska vozilom, oprez u odnosu na vozače početnike, goste vozače u gradu i drugo).
Primjenom sigurnosnih pravila u prometu djelujemo preventivno i štitimo sebe i druge sudionike od opasnosti i rizika u prometu!
Konačno, jasno pokazivanje svoje namjere na opisan način samo je jedna od navika koja vozača zaista ništa ne košta, a može mu u određenom trenutku biti od velike koristi, možda čak i spasiti život.