- Objavljeno: 30.11.2012.
Pozor: Očekuju se zimski uvjeti na cestama
Kako se realno uskoro mogu predvidjeti kišne i snježne padaline i niske temperature za očekivati je zadržavanje snijega na kolniku te stvaranje poledice na kolniku, odnosno nastup zimskih uvjeta na cestama, opetovano upozoravamo vozače na obavezno korištenje zimske opreme i opreznu vožnju.
FOTO: Ilustracija
Kako se realno uskoro mogu predvidjeti kišne i snježne padaline i niske temperature za očekivati je zadržavanje snijega na kolniku te stvaranje poledice na kolniku, odnosno nastup zimskih uvjeta na cestama, opetovano upozoravamo vozače na obavezno korištenje zimske opreme i opreznu vožnju.
Pješake molimo da za svoje kretanje obavezno koriste nogostupe, odnosno pješačke staze. Pješake podsjećamo da su noću i u vrijeme smanjene vidljivosti, a snježne padaline i kišne oborine znače i smanjenu vidljivost, moraju na sebi imati reflektirajući prsluk ili neki drugi reflektirajući materijal. Cestu je potrebno prelaziti na obilježenim pješačkim prijelazima i vrlo oprezno. Ni u kom slučaju se ne smije pretrčavati cestu.
Ne preporučujemo sudjelovanje biciklima u prometu za vrijeme nastupa zimskih uvjeta na cestama. Ukoliko građani moraju u svojstvu vozača bicikala sudjelovati u prometu, molimo da obavezno koriste biciklističke staze. Ne preporučamo vožnju biciklima na način da se u jednoj ruci drži kišobran jer se na taj način umanjuje stabilnost upravljanja biciklom i povećava mogućnost pada s istog. Prije nego što biciklisti izvrše radnju skretanja, moraju se prije toga, pogledom preko ramena lijevo odnosno desno, uvjeriti da tu radnju mogu izvršiti sigurno i o svojoj namjeri, davanjem znaka lijevom odnosno desnom rukom, upozoriti ostale sudionike u prometu.
Što su „zimski uvjeti na cesti“ i što je „zimska oprema“
Zimski uvjeti na cestama definirani su u članku 193. Zakona o sigurnosti prometa na cestama (Narodne novine 67/2008) koji glasi:
(1) Zimski uvjeti na cesti su takvi uvjeti kada je kolnik prekriven snijegom ili kad je na kolniku poledica.
(2) Za vrijeme zimskih uvjeta na cestama zabranjuje se promet motornim vozilima koja nemaju propisanu zimsku opremu i teretnim automobilima s priključnim vozilom.(»Vozač motornog vozila dužan je, prije uključivanja u promet, očistiti zaleđena vjetrobranska stakla i snijeg na vozilu« NN 74/2011. od 09.07.2011.)
(3) Iznimno od odredbe stavka 1. ovoga članka, ministar nadležan za poslove prometa može u određeno vrijeme i na određenoj cesti ili dijelu ceste propisati obvezno posjedovanje zimske opreme, za pojedine vrste i kategorije vozila, bez obzira postoje li na tim cestama zimski uvjeti.
(4) Novčanom kaznom u iznosu od 5.000,00 do 15.000,00 kuna kaznit će se pravna ili fizička osoba obrtnik ako naredi ili dopusti da se u prometu na cestama koristi vozilo koje nema propisanu zimsku opremu ili teretni automobil s priključnim vozilom.
(5) Za prekršaj iz ovoga članka kaznit će se novčanom kaznom u iznosu od 1.500,00 do 5.000,00 kuna i odgovorna osoba u pravnoj osobi i u tijelu državne vlasti ili tijelu jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave.
(6) Novčanom kaznom u iznosu od 700,00 kuna kaznit će se za prekršaj vozač ako upravlja vozilom suprotno odredbama ovoga članka.
Dakle, novčanom kaznom u iznosu od 700,00 kuna kazniti će se za prekršaj vozač ako upravlja vozilom bez zimske opreme u vrijeme nastupa zimskih uvjeta na cestama ili ako upravlja vozilom koje nije očišćeno od snijega na vozilu i leda na vjetrobranskim staklima.
Zimska oprema propisana je člankom 94. Pravilnika o tehničkim uvjetima vozila na cestama (Narodne novine 51/2010) koji glasi:
(1) Pod zimskom opremom motornih vozila čija najveća dopuštena masa nije veća od 3,50 tona, prema ovom Pravilniku, podrazumijevaju se zimske gume (M+S) na svim kotačima ili ljetne gume s najmanjom dubinom profila od 4 mm i s lancima za snijeg pripravnim za postavljanje na pogonske kotače.
(2) Pod zimskom opremom autobusa podrazumijevaju se lanci na pogonskim kotačima ili zimske gume (M+S) postavljene na pogonske kotače, a autobusi i teretna vozila koja zbog tehničkih razloga ne mogu postaviti lance na pogonske kotače moraju imati zimske gume (M+S) na pogonskim kotačima.
(3) Na vozila se ne smiju postavljati gume s čavlima.
(4) Odredbe ovoga članka ne primjenjuju se na vozila oružanih snaga Republike Hrvatske.
Ovom prilikom je važno istaknuti da zimske gume na vozilima moraju odgovarati dimenzijama što ih je prijavio proizvođač, ovisno o najvećoj dopuštenoj brzini kretanja vozila i najvećem dopuštenom opterećenju osovina na kojima su gume postavljene, a podaci o tome se nalaze u prometnoj dozvoli.
Gume na istoj osovini vozila moraju biti jednake po dimenzijama, nosivosti, brzinskoj karakteristici, vrsti (zimske, ljetne), konstrukciji (radijalne, dijagonalne itd.) i marki/tipu (proizvođaču).
Ako policijski službenik zatekne vozilo koje se kreće cestom bez zimske opreme na vozilu u vrijeme nastupanja zimskih uvjeta na cestama ili kada za vrijeme zimskih uvjeta na cesti zatekne teretni automobil s priključnim vozilom, tada će kazniti vozača za prekršaj u iznosu od 700 kuna, dok se kazne za pravne osobe i fizičke osobe obrtnike kreću od 5.000,00 kuna do 15.000,00 kuna, a za odgovorne osobe u pravnoj osobi i u tijelu državne vlasti ili tijelu jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave kaznit će se novčanom kaznom u iznosu od 1.500,00 do 5.000,00 kuna,
Isto tako, policijski službenik će u slučaju zaustavljanja vozila koje nema obveznu zimsku opremu i nema mogućnost postavljanja iste, a u vrijeme nastupanja zimskih uvjeta na cestama , isključiti to vozilo iz prometa. Isključenje vozila iz prometa trajati će sve dok se ne otklone razlozi zbog kojih se vozilo isključilo. Vozač je dužan isključeno vozilo odmah sa ceste na mjesto na kojem neće ugrožavati sigurnost prometa ili ometati normalan tok prometa (parkiralište, ugibalište i sl.), a najkasnije u roku od 12 sati vozač je dužan ukloniti isključeno vozilo sa ugibališta ili sličnih mjesta.
Policijski službenik će iz prometa isključiti i vozilo na kojem su neispravni brisači vjetrobranskog stakla u vrijeme vožnje po kiši i snježnim padalinama (predviđena novčana kazna od 700,00 kuna), te ukoliko su zimske gume oštećene ili dotrajale (predviđena novčana kazna od 1.000,00 kuna).
U slučaju zaticanja vozila u prometu koje je isključeno, predviđena je novčana kazna za pravnu osobu ili fizičku osobu obrtnika u iznosu od 10.000,00 kn do 30.000,00 kuna, a za odgovornu osobu u pravnoj osobi 1.500,00 do 5.000,00 kuna, dok je predviđena novčana kazna za vozača koji upravlja vozilom kojega je policijski službenik naredbom isključio iz prometa u iznosu od 3.000,00 do 7.000,00 kuna.
Upravljanje motornim vozilom za vrijeme nastupa zimskih uvjeta na cestama
Za vrijeme nastupa zimskih uvjeta na cestama uvjeti u kojima se odvija promet su otežani, pa je potrebna daleko veća koncentracija i pomnije praćenje ceste. Osim oborina koje se mogu vidjeti (kiša, snijeg), na prometnicama su moguća i iznenađenja u vidu poledica i leda. Na temperaturama ispod 3°C moguća je pojava poledice i leda na prijevojima, nadvožnjacima i mostovima.
Glavni recept za sigurnu vožnju u zimskim uvjetima na cesti je povećan oprez uz nježnije i odmjerenije pokrete, kako upravljačem vozila (volanom) tako i na papučici gasa i kočnice.
Prije kretanja vozilom na put informirajte se o uvjetima na cestama, te s dionicom kojom želite putovati ali i alternativnim pravcima kojima se možete koristiti u slučaju zastoja.
Vozačima motornih vozila prilikom vožnje na kolniku prekrivenom snijegom i ledom savjetujemo da:
- prilagode brzinu kretanja uvjetima na cesti,
- povećaju razmak između vozila,
- upale svjetla na vozilu
- izbjegavaju nagla kočenja i nagle promjene smjera kretanja,
- izbjegavaju pretjecati vozila ispred,
- pravovremeno pomoću pokazivača smjerova daju ostalim vozačima do znanja da ćete skrenuti vozilom,
- prilikom vožnje unazad obavezno uključe sva četiri pokazivača smjera,
- prije samog početka vožnje obavezno s vozila (krov, stakla. svjetla) očiste sav snijeg i led,
- u slučaju kvara na dovoljnoj udaljenosti postave trokut i koriste reflektirajući prsluk,
- obavezno poštuju prometne znakove, i znakove policijskih službenika, a posebice one koji se odnose na ograničenje brzina kretanja, zabrane pakiranja i zaustavljanja, korištenje zimske opreme i koji reguliraju promet na raskrižjima
Održavanje prometnica zimi
Tijela koja brinu o cestama održavaju ceste u zimskim uvjetima. Pod održavanjem cesta u zimskim uvjetima – zimska službe, razumijevaju se radovi neophodni za održavanje prohodnosti cesta i sigurnog odvijanja prometa, za režim prometa u zimskim uvjetima.
Cesta se za vrijeme zimskih uvjeta, sukladno Pravilniku o održavanju javnih cesta, smatra prohodnom kada je radovima na uklanjanju snijega omogućeno prometovanje vozila uz upotrebu zimske opreme.
Vozače, ali i ostale sudionike u prometu, molimo da propuste vozila pravnih osoba i njihovih koncesionara koji održavaju ceste u zimskim uvjetima – ralice. Nemojte ni u kom slučaju pretjecati ralice. Ukoliko vozite iza ralice, držite veći razmak između ralice i svog vozila kako sipina kojom se cesta posipa ne bi završila na vašem vozilu. Kako zimi ralice guraju snijeg sa cesta, nemojte parkirati vozilo na kolniku kako ne bi bilo oštećeno i kako bi se ceste mogle nesmetano očistiti.
Zimska oprema u susjednim državama
Austrija
Za vozila najveće dopuštene mase do 3,5 t zimska oprema obvezna je od 1. 11. do 15. 4. u trenutku zimskih uvjeta za vožnju. Tada je obvezna uporaba zimskih pneumatika s min. dubinom profila 4 mm ili ljetnih pneumatika s minimalnom dubinom profila 4 mm i s lancima za snijeg na pogonskim kotačima. Za vozila opremljena sa zimskim pneumaticima lanci za snijeg obvezni su kod veće količine snijega i kad to traži prometni znak. Vozila, čija najveća dopuštena masa prelazi 3,5 t moraju biti od 15.11. do 15.3. (bez obzira na vremenske uvjete) opremljena sa zimskim pneumaticima na pogonskoj osovini i imati u priboru primjereno velike lance za snijeg za pogonsku osovinu. Lanci su dopušteni na dionicama s ugaženim snijegom ili zaleđenim kolnikom, a nisu dopušteni na cesti s raskvašenim ili djelomičnim snijegom. Kazna za nepoštivanje propisa je 35 eura a u slučaju ugrožavanja prometa i do 5000 eura.
Slovenija
U Sloveniji je uporaba zimske opreme datumski označena – između 15. studenog i 15. ožujka vozila moraju biti opremljena zimskom opremom, koju “predstavljaju” 4 zimska pneumatika s oznakom M+S i s minimalnom dubinom profila od 3 mm ili 4 ljetna pneumatika s minimalnom dubinom profila od 3 mm i s pripremljenim lancima za snijeg, u prtljažniku (priboru). Vozila s pogonom na sva četiri kotača moraju imati kod uporabe ljetnih pneumatika lance za snijeg na kotačima na stalno uključenoj pogonskoj osovini. Vozila, čija najveća dopuštena masa prelazi 3,5 t, moraju imati zimske pneumatike na pogonskim kotačima ili ako imaju na svim kotačima ljetne pneumatike moraju imati odgovarajuće lance za snijeg (za pogonske kotača) i lopatu u priboru. Na priobalnom području (područje Kozina-Kastelec-Podgorje) dopuštena je uporaba (i) samo ljetnih pneumatika s minimalnom dubinom profila od 1,6 mm. Propisana kazna za neodgovarajuću zimsku opremu osobnih vozila je 120 eura, a ako je zbog neadekvatne opreme promet ugrožen, po zakonu se vozač kažnjava sa 400 eura. Zakon o sigurnosti cestovnog prometa (59. članak) propisuje da u prometu na cestama po Sloveniji smiju voziti strana vozila, koja imaju svu opremu, propisanu u matičnoj zemlji, a po važećoj Međunarodnoj konvenciji o cestovnom prometu. Zimsku opremu (propisanu za motorna i priključna vozila registrirana u Republici Sloveniji) moraju imati za vrijeme zimskih uvjeta.