- Objavljeno: 22.07.2015.
Stradavanje biciklista
Praćenjem problematike stradavanja biciklista u prometu na području koje sigurnosno pokriva Policijska uprava krapinsko-zagorska, uočeno je pogoršanje stanja sigurnosti tijekom ove godine u odnosu na 2014. godinu.
FOTO: Ilustracija
Praćenjem problematike stradavanja biciklista u prometu na području koje sigurnosno pokriva Policijska uprava krapinsko-zagorska, uočeno je pogoršanje stanja sigurnosti tijekom ove godine u odnosu na 2014. godinu. U razdoblju od 1. siječnja do 17. srpnja 2015. godine, na području Policijske uprave krapinsko-zagorske evidentirano je 13 prometnih nesreća u kojima su sudjelovali vozači bicikla, što je u odnosu na isto razdoblje 2014. godine povećanje za 85 posto, odnosno u 2014. godini zabilježeno je sedam prometnih nesreće u kojima su sudjelovali biciklisti. U tim prometnim nesrećama 2015. godine smrtno je stradao jedan biciklist (u 2014. godini nije bilo smrtno stradalih biciklista), šest biciklista je zadobilo teške tjelesne ozljede (u 2014. nije bilo teško ozlijeđenih), te je šest biciklista zadobilo lake tjelesne ozljede ( isto kao i 2014. godine).
Od 13 prometnih nesreća u 2015. godini, vozači bicikla su skrivili devet prometnih nesreća, a u 2014. godini tri su biciklista skrivili prometnu nesreću, te proizlazi da su ove godine greške vozača bicikla koje su prethodile nastanku prometnih nesreća povećane za 200 posto u odnosu na 2014. godinu.
Kao i svi ostali sudionici u prometu, vozači bicikla se moraju pridržavati određenih pravila i zakonskih propisa, kako bi izbjegli stradavanja u prometu, posebice onih najtežih, a to su stradavanja sa smrtnom posljedicom.
Imajući u vidu prethodno iznijete statističke pokazatelje nameće nam se zaključak da do stradavanja navedene kategorije sudionika u prometu dolazi prije svega zbog nepridržavanja osnovnih načela sigurnog ponašanja u cestovnom prometu.
U cilju smanjenja stradavanja, te o poželjnom ponašanju, vozačima bicikla dajemo upute o uvjetima, propisima, pravilima, savjetima, te zakonskim odredbama, kada sudjeluju u prometu na cestama:
Uvjeti za upravljanje biciklom na cesti :
- s navršenih 14 godina,
- s navršenih 9 godina i u školi završenim programom osposobljavanja za samostalno sudjelovanje u prometu biciklom za što je izdana potvrda,
- s navršenih 9 godina u pratnji osobe koja je navršila 16 godina.
Prometni propisi, pravila i savjeti :
- biciklom se obavezno treba kretati biciklističkim stazama, pješačko-biciklističkim stazama i biciklističkim trakama, a tamo gdje ih nema što bliže desnom rubu kolnika,
- prethodno se uvjeriti, pogledom preko ramena, u mogućnost provedbe određene radnje u prometu,
- skretanje, obilaženje i druge radnje u prometu najaviti određenim položajem ruke,
- u grupi uvijek vozite bicikl jedan iza drugoga, ne jedan pored drugoga,
- obavezno je nošenje zaštitne kacige za bicikliste mlađe od 16 godina, a za ostale preporuka nošenja,
- ne smije se obje ruke istovremeno skidati s upravljača, ne smije se pridržavati za drugog biciklistu ili neko drugo vozilo, prevoziti, vući ili gurati predmete koji mogu ometati u upravljanju biciklom,
- ne smije se prevoziti druge osobe na upravljaču ili okviru bicikla,
- noću i danju u uvjetima smanjene vidljivosti na biciklu mora biti upaljeno jedno svijetlo bijele boje na prednjoj strani i jedno crvene boje na stražnjoj strani,
- noću i danju u uvjetima smanjene vidljivosti obavezno je korištenje reflektirajućeg prsluka ili reflektirajuće biciklističke odjeće,
- nemojte voziti bicikl pod utjecajem alkohola jer stanje alkoholiziranosti je čest uzrok pada ili druge kobne radnje u prometu,
- ne koristite mobitel dok upravljate biciklom,
- koristite ispravan bicikl (ispravnost kočnica, svjetla i dr.), te prije svake vožnje provjeriti ispravnost istog.
Zakonske odredbe - Zakon o sigurnosti prometa na cestama
Prijevoz osoba
Vozač bicikla stariji od 18 godina može na biciklu prevoziti osobe starije od osam godina samo ako se na biciklu nalaze posebna sjedala za svaku osobu, držač za ruke i noge, odnosno pedale.
Vozač bicikla stariji od 18 godina može na biciklu prevoziti dijete do osam godina starosti, ako je na biciklu ugrađeno posebno sjedalo, prilagođeno veličini djeteta i čvrsto spojeno s biciklom te ako dijete na glavi nosi propisanu i uredno pričvršćenu zaštitnu kacigu.
Novčanom kaznom u iznosu od 300,00 kuna kaznit će se za prekršaj vozač ako postupi suprotno navedenim odredbama (članak 161. Zakona).
Zaštitna kaciga
Zaštitnu kacigu za vrijeme vožnje na cesti, na glavi moraju nositi vozači bicikla mlađi od 16 godina, a u suprotnom bit će kažnjen novčanom kaznom u iznosu od 300,00 kuna (članak 114. Zakona).
Kretanje bicikla
Vozači bicikla dužni su se kretati biciklističkom stazom ili biciklističkom trakom, a ako one ne postoje, što bliže desnom rubu kolnika. Ako se dva ili više vozača bicikala kreću u skupini, dužni su kretati se jedan iza drugoga. U suprotnom, očekuje ih novčana kazna od 300 kuna (članak 112. Zakona).
Vozač bicikla mora upravljati vozilom na način kojim se ne umanjuje stabilnost vozila i ne ometaju drugi sudionici u prometu, a osobito ne smije skidati istodobno obje ruke s upravljača, pridržavati se za drugo vozilo, prevoziti, vući ili gurati predmete koji ga mogu ometati u upravljanju vozilom ili ugrožavati druge sudionike u prometu.
Vozač bicikla koji se kreće kolnikom na javnoj cesti izvan naselja dužan je noću i danju u slučaju smanjene vidljivosti biti označen reflektirajućim prslukom ili reflektirajućom biciklističkom odjećom.
Ako ne postupi prema navedenom, bit će kažnjen novčanom kaznom u iznosu od 300,00 kuna (članak 113. Zakona).
Ako osoba gura bicikl, ako se pritom ne kreće brzinom većom od brzine čovječjeg hoda te organizirana kolona pješaka moraju se kretati uz desni rub kolnika u smjeru kretanja. U suprotnom, platit će novčanu kaznu u iznosu od 300,00 kuna (članak 128. Zakona).
Biciklisti se ne smiju kretati autocestom, brzom cestom i cestom namijenjenom isključivo za promet motornih vozila, a ako se navedenim prometnicama ipak kreću, platit će novčanu kaznu u iznosu 500,00 kuna (članak 139. Zakona).
Svjetla
Od prvog sumraka do potpunog svanuća (noću), a i danju u slučaju smanjene vidljivosti, na biciklu mora biti upaljeno jedno svjetlo bijele boje na prednjoj strani i jedno crveno svjetlo na stražnjoj strani, a ako tako ne postupi, vozač bicikla bit će kažnjen novčanom kaznom od 300 kuna (članak 101. Zakona).
Iznimno, bicikl ne mora imati upaljena svjetla kad je zaustavljen ili parkiran u naselju uz sam rub kolnika (članak103. Zakona).
Alkohol i opojne droge
Novčanom kaznom u iznosu od 500,00 kuna kaznit će se za prekršaj vozač bicikla ako u organizmu ima alkohola iznad 0,50 g/kg, odnosno odgovarajući iznos miligrama u litri izdahnutog zraka ili ako u organizmu ima opojnih droga(članak 199. stavak 11. Zakona).
Vozač bicikla ne smije prevoziti osobu koja u organizmu ima alkohola ili droga, jer mu prijeti novčana kazna u iznosu 500 kuna (članak 161. Zakona).
Prikolice i prijevoz tereta
U prometu na cesti biciklom smije se vući prikolicu s dva kotača pričvršćenu tako da je osigurana stabilnost vozila. Prikolica ne smije biti šira od 80 cm, a ukupna masa ne smije biti veća od 50 kg. Na stražnjoj strani mora imati dva katadioptera propisana za priključna vozila. Za nepoštivanje navedenog vozač bicikla bit će kažnjen novčanom kaznom od 300 kuna (članak 93. Zakona).
Na biciklu se ne smije prevoziti predmete šire od 50 cm sa svake strane vozila. Na prikolici bicikla i mopeda ne smije se prevoziti predmete šire od 80 cm. Za nepoštivanje navedenih odredbi, vozač bicikla bit će kažnjen novčanom kaznom od 300 kuna (članak 157. Zakona).
Apeliramo na vozače bicikla da u svim prilikama poštuju zakon i propise o sigurnosti prometa na cestama jer zakon i propisi služe da nas sve zaštite.
Nadamo se na razumijevanju vozača bicikla, jer samo zajedničkim naporima možemo zaustaviti negativni trend stradavanja biciklista u prometu.