U Loboru održano predavanje za osobe starije životne dobi

  • Slika /Novi direktorij/Lobor1.jpg
  • Slika
  • Slika

Savjeti u cilju povećanja sigurnosti, prevencijom

FOTO: PU krapinsko-zagorska

Danas, 27. lipnja, u Loboru na Markuš brijegu u Društvenom domu općine Lobor, u sklopu provođenja preventivnih aktivnosti Policijske uprave krapinsko-zagorske "Sigurno u zlatnim godinama", policijski službenik za prevenciju Policijske uprave krapinsko-zagorske Željko Lež je na poziv udruge „Kućna pomoć“ održao predavanje za osobe starije životne dobi na teme „Sigurno na mobitelu i internetu“, „Prijevare na kućnom pragu“  te su prisutnima date preporuke i savjeti vezani uz provođenje kampanje “Manje oružja, manje tragedija“.
 
Predavanje je održano sa starije osobe s područja nadležnosti Centra za socijalnu skrb Zlatar Bistrica, u sklopu projekta udruge Kućna pomoć "Kvalitetno i dostojanstveno starenje“ usmjerenog na unaprjeđenje i poboljšanja kvalitete života osoba starije životne dobi.    
 
Tijekom predavanje istaknuti su najčešći pojavni oblici i načini izvršenja prijevara na mobitelu i internetu sa savjetima i preporukama za moguće načine samozaštite, kako ne bi postali žrtve takvih kaznenih djela i kako bi se povećala sigurnost osoba starije životne dobi. Naglasak je stavljen na čuvanje osobnih podataka i platnih kartica da se ti podaci nikako ne daju nepoznatim osobama kao i neovlaštenim trgovinama. Istaknuti su i savjeti za sigurno i samo zaštitno ponašanje starijih osoba kako ne bi postali žrtve prijevara i krađa u vlastitom domu i na kućnom pragu. 
 
Na održanom predavanju sudionicima su podijeljene brošure Policijske uprave krapinsko-zagorske "Prijevare putem interneta – kako ih prepoznati i kako se zaštititi“, te letci „Zaštite se od krađa i prijevara u vlastitom domu", sa savjetima i preporukama o samo zaštitnom ponašanju. 

Na kraju predavanja također je spomenuta i kampanja Ministarstva unutarnjih poslova “Manje oružja, manje tragedija“ koja se provodi s ciljem vraćanja, odnosno predaje oružja, streljiva i minsko-eksplozivnih sredstava od strane građana. Nadalje je tom prilikom skrenuta i pozornost osobama starije životne dobi da u slučaju čišćenja kuće, tavanskih i podrumskih prostorija, kao i kod čišćenja poljoprivrednih površina, u slučaju pronalaska oružja i minsko-eksplozivnih sredstava nikako ništa ne diraju da se odmaknu na sigurno udaljenost i da odmah pozovu policiju na 192., te da oružje i eksplozivna sredstva ne donose sami u policijske postaje, kako ne bi došlo do njihovog aktiviranja i neželjenih posljedice koje mogu biti tragične, a i napomenuto je kako je sama dragovoljna predaja bez sankcija.
 

Stranica